Parkinson Tedavisi

Parkinson Tedavisi

Parkinson tedavisi, hastalığın semptomlarını hafifletmeye yönelik olup, amaç hastanın aktif yaşam sürmesini desteklemektir. Bu yüzden Parkinson hastalığında erken teşhis çok önemlidir. İlaç tedavileriyle hastalığın seyri yavaşlatılarak hastanın hayat kalitesi yükseltilir. Parkinson hastalığında üç tür ilaç tedavisi uygulanır.

İlaç tedavisinde birinci grup ilaçlar ile dopamin hormonu taklit edilerek titreme, kas sertliği ve hareketlerde yavaşlama semptomları giderilmeye çalışılır. İkinci grup ilaçlar ile özellikle hastalığın ilk evrelerinde dopaminin parçalanması engellenerek kullanımı arttırılır. Üçüncü tür ilaç tedavisinde ise dopaminin sentezini arttırdığı düşünülen Amantadin ilacı kullanılmaktadır.

İlaç tedavileri dışında cerrahi tedaviye uygun hastalara uygulanan derin beyin stimülasyonu yöntemi bir diğer Parkinson tedavisidir. Hastanın beynine yerleştirilen elektrotlar yardımıyla hareket merkezi üzerinde kontrol sağlanır. Bu yöntem, 75 yaşından küçük Parkinson hastalarına uygulanabilmektedir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı olan kişiler için tehlikelidir.

Parkinson hastalığında ilaç ve beyin pili tedavisine ek olarak semptomların hafifletilmesine yönelik çeşitli masaj terapileri, yoga ve akupuntur gibi geleneksel uzak doğu tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunların yanında müzik terapisi, hidroterapi, refleksoloji ve hipnoz tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
parkinson

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar