Prostat Kanseri

Prostat Kanseri

Prostat Kanseri

Prostat bezi, sadece erkeklerde bulunan ve idrar kesesinin hemen altında bulunan salgı bezi olarak bulunur. Hormon salgılamak dışında da erkeklerde idrar tutmaya yarayan ve idrar yolunda daraltıp idrar ve meni yolunu ayırma görevini üstlenen bir sistemde çalışmaktadır.

Prostat bezi hastalığı olarak intihaplaşması veya büyümesi gibi birçok türü vardır ama en korkulanı ve artık çok rastlanmaya başlananı maalesef prostat bezi kanseridir.

Prostat kanseri erken teşhis olduğu zaman prostat bezinin bir kısmının yada hepsinin cerrahi müdahale ile alınması sonrasında ise görülen kemoterapi tedavisi yöntemiyle iyileştirilebilir. Cerrahi işlem sırasında alınan patoloji parçasının değerlendirmesi yapılırken 0 ile 10 arasında bir değer verilir. Sıfır kanserli hücre yok demekken yedi ve yedinin altı olan değerler daha başlangıç aşamasını belirlerken yedi ve üstü değerler tehlikeli olarak adlandırılır ve tedaviye bu duruma göre yön verilir. Alınan değere ilerlediği belirlenen prostat kanseri bireyin tabi ki diğer kanser türleri gibi daha korkutucu ve tedavisi zordur bu yüzden erken teşhis bütün hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da hayat kurtarır. Genel olarak prostat büyümesi ve prostat kanseri aynı olarak algılanır ama her organ büyümesi kanser kaynaklı olamayabilir, ikisi aynı anda görülebildiği gibi ayrı ayrı iki hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Prostat bezi ile ilgili değişikliği fark eden bayların mutlaka bir uzmana danışıp konu ile ilgili muayene olması gerekir. Görülebilecek belirtiler sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, idrarın tam boşalamadığının hissi, meni içerisinde kan gelmesi gibi prostat kanserinin belli başlı özellikleri vardır. Ama bu belirtiler prostat bezi büyümesi veya intihaplaşmasında da olabilir. Prostat kanserinin diğer prostat hastalıklarından ayırt edilebilmesi ve tam olarak teşhisin konulabilmesi için PSA testinin uygulanması gerekmektedir bu test prostat kanserinin kesin teşhisi için yol göstericidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar