Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri bir diğer deyişle serviks kanseri kadınlarda görülme sıklığı açısından meme ve kolondan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Servikal kanserler daha çok 40-50 yaş aralığındaki kadınlarda görülsede, son yıllarda gittikçe daha genç yaştaki kadınlarda da görülmeye başlanmıştır. Bunda ki gerçek neden ise; tanının artık daha erken konabiliyor olması olabilir.

Serviks anatomik yapısı itibari ile hem fizik muayeneye hemde doku analizine uygun olduğundan kanserli hücrelerin daha ayrıntılı incelenmesine olanak sağlar. Hastalık belirti vermeden saptanması önceleri çok bilinmesede, günümüzdeki tetkik yöntemleri daha erken saptanmasını mümkün kılar. Önceden tanılanan kanserlerin tedavisindeki başarı oldukça yüksektir.

rahim2

Rahim ağzı kanseri ile genital siğiller ve virütik enfeksiyonlarla yakından ilişkilidir. Bu enfeksiyonlardaki virus henüz olgunlaşmamış rahim ağzı hücrelerinin çekirdeklerindeki DNA yapısının mutasyona uğratarak %90’lık bir oranla görülen squamoz hücreli karsinomları oluşturabilir. Rahim ağzı kanseri tanısının konulmasında pap-smear testi oldukça yaygın olan bir yöntem olup basit ve ağrısız bir işlemdir. Amerikan Kanser Birliği seksüel yönden aktif olan veya 18 yaşına gelmiş tüm kadınlarda yılda bir kez pap-smear testi(sürüntü örneği alınması) ve pelvik muayenesinin erken tanıda önemli olduğunu düşünerek yaptırılmasını önermektedir. Sonuç eğer anormal bir pap test olarak geri dönmüşse, doku biyopsisine ihtiyaç duyulmaktadır. Seksüel ilişkide bulunulan karşı cinsin prostat veya testis kanseri oluşu, yine seksüel yolla bulaşan human papilloma virüsü(HPV) ve genital uçuklar, 3 ve daha fazla doğum yapmış kadınlar, fazla eşle cinsel ilişki, 18 yaşından önce ilk cinsel ilişkinin başlaması, düşük sosyoekonomik düzey, bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalığa sahip olma, AIDS varlığı, sigara kullanımı ve kötü hiyjene sahip olmak rahim ağzı kanserinin başlıca risk faktörleridir. Tedavi yöntemleri çok yönlü olup cerrahi operasyonlar en sık başvurulan yöntemlerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar