Spiriva Respimat İnhalasyon Çözelti 2.5 Mcg

Spiriva Respimat İnhalasyon Çözelti 2.5 Mcg

Spiriva Respimat Nedir ve Ne İçin Kullanılır
Spiriva Respimat, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerin daha kolay nefes alıp vermesine yardımcı olur. KOAH, nefes darlığı ve öksürüğe neden olan uzun süreli bir akciğer hastalığıdır. KOAH süreci, kronik bronşit (uzun süreli bronş iltihabı) ve amfizem (akciğerde aşırı hava birikmesi) ile ilişkilidir. KOAH uzun süreli bir hastalık olduğu için, Spiriva Respimat’ı sadece nefes darlığı veya diğer KOAH belirtileri ortaya çıktığında değil, her gün kullanmalısınız.

Spiriva Respimat uzun etkili bir bronş genileticisidir ve solunum yollarını açarak nefes alıp vermenizi kolaylaştırır. Spiriva Respimat, düzenli kullanıldığında, hastalığınıza bağlı mevcut nefes darlığınıza iyi gelir ve hastalığınızın günlük yaşamınızdaki etkilerini en aza indirmede size yardımcı olur. Spiriva Respimat’ın her gün kullanılması, hastalığınızın, birkaç gün sürebilecek, ani ve kısa süreli kötüleşme ataklarını önlemek için de yardımcı olacaktır.

Spiriva Respimat Nasıl Kullanılır
İlacınızı ne zaman ve nasıl alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarınısıkı bir şekilde izleyiniz. Eğer emin değilseniz, doktorunuza ya da eczacınıza sorunuz.
Spiriva Respimat 24 saat süre ile etkildir. Bu nedenle, mümkün olduğunca her gün aynı saatte olmak üzere, GÜNDE SADECE BİR KEZ kullanılır. Spiriva Respimat, her kullanıldığında, 2 PUF uygulanır.KOAH uzun süreli bir hastalıktır. Bu nedenle, Spiriva Respimat’ı sadece solunum sorunları yaşadığınızda değil, her gün düzenli olarak kullanmanız gerekir. Önerilen dozdan fazlasını kullanmayınız.
Çocuklarda kullanımı
Spiriva Respimat, çocuklarda ve 18 yaşından küçük adolesanlarda önerilmez. Çünkü bu yaş grubunda etkililik ve güvenlilikle ilgili veri yoktur.
Yaşlılarda kullanımı
Yaşlı hastalar Spiriva Respimat’ı önerilen dozlarda kullanabilirler.

Yan Etkileri
Yaygın
Ağız kuruluğu. Genellikle hafif seyreder
Yaygın Olmayan
Baş dönmesi
Baş ağrısı
Kalp atışlarında düzensizlik (atriyal fibrilasyon, supraventriküler taşikardi)
Kalp atışlarının hissedilmesi
Kalp atışlarında hızlanma
Öksürük
Burun kanaması (epistaksis)
Boğazda iltihaplanma (farenjit)
Ses kısıklığı
Kabızlık
Ağız boşluğunda ve boğazda mantar enfeksiyonu
Yutma güçlüğü
Döküntü
Kaşıntı
İdrar yapmakta güçlük
Ağrılı idrar yapma

Kullanım Talimatı
Spiriva Respimat inhalatör ilacın yavaşça ve yumuşak bir şekilde salıverilmesini sağlayarak akciğerlerinize solumanızı kolaylaştırır.
Spiriva Respimat inhalatör, kartuş içindeki ilacısolumanızı sağlar. Dolu bir kartuş 60 puf (30 önerilen doz) içerir. İnhalatörü mümkün olduğunca her gün aynı saatte, sadece günde bir kez kullanmalısınız. İlacı kullandığınız her seferde iki puf uygulamalısınız. Kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanıldığında ilacınız size 30 gün süre ile yeterlidir. Kutunun içinde Spiriva Respimat inhalatör ve Spiriva Respimat kartuş bulunur. İnhalatörü ilk kez kullanmadan önce kutuda verilen kartuş içine yerleştirilmelidir.

Spiriva Respimat İnhalatör ve Kartuşu

spiriva1

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kartuşun Yerleştirilmesi ve Kullanıma Hazırlama

İlk kullanımdan önce aşağıdaki 1’den 6’ya kadar olan basamakların uygulanması gereklidir:

1. Yeşil renkli kapak kapalı durumda iken, güvenlik kilidine (E) bastırınız ve saydam taban parçasını (G) çekerek çıkarınız.
spiriva2

 

 

 

 

 

 

 

2. Kartuşu (H) kutusundan çıkarınız. Kartuşun dar olan ucunu inhalatörün içine doğru itiniz ve bir “klik” sesi ile yerine oturmasını sağlayınız.
spiriva3

 

 

 

 

 

 

Kartuşun tam olarak yerleştiğinden emin olmak için, sağlam bir yüzeyin üzerine koyarak hafifçe ve dikkatli bir şekilde bastırınız (2b).
Kartuş inhalatörün tamamen içine girmez, kartuşun alt kısmındaki gümüş rengi halka görünecektir.
İnhalatöre yerleştirdikten sonra kartuşu yerinden çıkartmayınız.
spiriva4

 

 

 

 

 

 

3. Saydam taban parçasını yerine takınız (G). Saydam tabanı bir daha yerinden çıkarmayınız.
spiriva5

 

 

 

 

 

 

 

Spiriva Respimat inhalatörün ilk kullanım için hazırlanması
4. Spiriva Respimat inhalatörü, yeşil kapak (A) kapalı halde iken, dik olarak tutunuz. Saydam taban parçasını (G) etiketin üzerindeki kırmızı ok işaretleri yönünde, bir “klik” sesi alıncaya kadar döndürünüz (yarım tur).
spiriva6

 

 

 

 

 

 

 

5. Yeşil kapağı (A), tamamen yana yatıncaya kadar açınız.
spiriva7

 

 

 

 

 

 

 

6.Spiriva Respimat inhalatörü yere doğru tutunuz.
Doz serbestleme düğmesine (D) basınız. Yeşil kapağı (A) kapatınız.
4, 5 ve 6. basamakları küçük bir bulut görününceye kadar tekrarlayınız.
Daha sonra 4, 5 ve 6. basamakları, inhalatörün kullanıma hazır olduğundan emin olmak amacıyla üç kez daha tekrarlayınız.
Spiriva Respimat inhalatör şimdi artık kullanıma hazırdır.
Bu işlemler, inhalatördeki kullanılabilir doz sayısını etkilemeyecektir. Spiriva Respimat inhalatör, kullanım için hazırlandıktan sonra, 30 doz (60 püskürtme/puf) verebilecek durumdadır.
spiriva8

 

 

 

 

 

 

Spiriva Respimat inhalatörün günlük kullanımı
Bu inhalatör SADECE GÜNDE BİR KEZ kullanılır.
Her kullanımda 2 PUF uygulanır.
I. Kazaen bir doz serbestlenmesini önlemek amacıyla yeşil kapak (A) kapalı durumda iken, Spiriva Respimat inhalatörü dik olarak tutunuz. Saydam tabanı (G) etiketteki kırmızı ok işaretleri yönünde, bir “klik” sesi alıncaya kadar döndürünüz (yarım tur).
spiriva9

 

 

 

 

 

 

II. Yeşil kapağı (A), tamamen yana yatıncaya kadar açınız. Nefesinizi yavaşça ve tamamen dışarı veriniz. Daha sonra dudaklarınızı, hava deliklerini (C) kapatmayacak şekilde, ağızlığın ucu çevresinde sıkıca kapayınız. Spiriva Respimat inhalatörü boğazınızın arkasına doğru yönlendiriniz.
Ağzınızdan yavaş ve derin bir nefes alırken, doz serbestleme düğmesine (D) basınız ve alabildiğiniz kadar, yavaş yavaş nefes almaya devam ediniz. Nefesinizi 10 saniye kadar, veya sizi zorlamayacak bir süre tutunuz.
spiriva10

 

 

 

 

 

 

III. I. ve II. basamakları tekrarlayınız; böylelikle dozun tamamını almış olacaksınız.
Bu inhalatörü sadece GÜNDE BİR KEZ kullanmanız gerekmektedir.
Spiriva Respimat inhalatörü tekrar kullanıncaya kadar yeşil kapağı kapalı durumda tutunuz.

Eğer Spiriva Respimat inhalatörünüz 7 günden uzun süredir kullanılmamış ise, yere doğru bir kez püskürtünüz. Eğer Spiriva Respimat inhalatörünüz 21 günden uzun süredir kullanılmamış ise, 4’ten 6’ya kadar olan basamakları küçük bir bulut görününceye kadar tekrarlayınız. Daha sonra 4’ten 6’ya kadar olan basamakları üç kez daha tekrarlayınız.
Ne zaman yeni bir Spiriva Respimat inhalatörü alınmalıdır:
Spiriva Respimat inhalatör 30 doz (60 puf) içermektedir. Doz göstergesi, yaklaşık olarak ne kadar ilacın kaldığını gösterir. İşaret oku ölçeğin kırmızı bölümüne girdiğinde, yaklaşık 7 günlük ilaç (14 puf) kalmış demektir. Bu durumda yeni bir Spiriva Respimat inhalatör reçetesi alma zamanınız gelmiştir.
spiriva11

 

 

 

 

 

 

 

Doz göstergesi kırmızı ölçeğin sonuna ulaştığında (yani 30 dozun tamamı kullanıldığında), Spiriva Respimat inhalatör boşalmıştır ve otomatik olarak kilitlenir. Bu durumda iken, taban parçası artık daha fazla döndürülemez.
İçindeki ilacın tamamı kullanılmamış bile olsa, Spiriva Respimat inhalatör ilk kez kullanıldıktan en geç üç ay sonra atılmalıdır.
Ağızlık parçası ve içinde bulunan metal bölümünü, en az haftada bir kez, nemli bir bez veya ıslak kağıt mendil ile temizleyiniz.
Ağızlık parçasında herhangi bir hafif renk değişimi, Spiriva Respimat inhalatörün performansını etkilemez.
Gerekli olduğunda, Spiriva Respimat inhalatörün dış tarafını nemli bir bezle silebilirsiniz.

Etkin madde: Her bir puf (püskürtme), 2.5 mg tiotropium bromür (3.124 mg tiotropium bromür monohidrata eşdeğer) içerir. 2 puf bir tıbbi doza karşılık gelir.
Verilen doz, ilacın cihazın ağızlık kısmından geçmesinden sonra hastanın aldığı dozdur.

Ruhsat Sahibi :
Boehringer Ingelheim İlaç Ticaret A.Ş.
Büyükdere Cad., USO Center No: 245,
K: 13-14 34398-Maslak, İSTANBUL
Tel: (0 212) 329 1100
Faks: (0 212) 329 1101

Barkod : 8699693520098

Fiyatı : 109.40 TL

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar