Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

tpbbkTüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi geçmişi çok uzaklara dayanmayan ve bulunmasıyla bebek sahibi olmak isteyen ama olamayanların hayatına bir umut gibi doğmuş üremeye yardımcı bir tedavi şeklidir. Tüp bebek artık evlenme yaşının ilerlemesi, çevresel faktörlerden dolayı kısırlık sayısının artmasıyla çok başvurulan bir yöntem olmuştur.

Anne adayları Tüp Bebek Tedavisi başlamadan önce yumurta sayımı, hormon tahlilleri, ultrasonlar, genel sağlık durumu yani neden doğal yollarla bebek sahibi olamadıklarına gibi bir kısım tahlil ve incelemeden geçerler. Baba adayları da bu inceleme sürecinde genel sağlık taramaları, sperm kalitesi ve yoğunluğu gibi baba olmalarına sağlık olarak elverişli olup olmadıklarına dair incelemeler de eşlerine katılırlar. Anne ve baba olmak isteyen bireylerin bebek sahibi olma isteklerini yerine getirmek için annelerin yumurtaların büyütülmesi, olgun ve sağlıklı yumurtalar elde edilmesi ve döllenmeye hazır hale gelen yumurtaların döllenmesi, sperm ile döllenen yumurtanın embriyonun gelişimi ve anne rahmine yerleştirilmesi sürecinde uygulanan bütün işlemleri kapsayan bir tedavi yöntemidir.

Aşılama tüp bebek tedavisinden önce uygulanan ve daha farklı bir yöntemdir. Tüp bebek yönteminde yapay bir ortamda oluşturulan embriyo anne rahmine verilirken, aşılama işleminde olgunlaştırılan sperm anne adayı rahmindeki yumurtaların döllenmeye uygun hale geldiğinde rahime verilerek döllenmenin laboratuar ortamında değil anne adayının rahimin de olması ile oluşan tedavi yöntemidir.

Döllenen yumurtanın yerleştirilmesinden sonra yaklaşık iki veya üç hafta sonra gebelik olup olmadığı belli olur. Tüp bebek uygulamasının sayısı anne ve baba adayının inisiyatifindedir fakat beş ve ya altı defadan sonra başarı şansının düştüğü söylenmiştir. Her müdahale arası 3 ay beklemek sağlık ve yumurta kalitesi bakımından önemlidir. Kadının yaşı tüp bebek tedavisinin başarısını direk olarak etkiler çünkü ileri yaşlarda yumurta kalitesi de düşmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar