Vaxigrip Tetra Grip Aşısı

Vaxigrip Tetra Grip Aşısı

Vaxigrip Tetra Grip Aşısı Nedir ve Ne İçin Kullanılır
Vaxigrip Tetra bir aşıdır. Bu aşı, sizin ya da çocuğunuzun influenzaya (gribe) karşı korunmanıza yardımcı olur. Vaxigrip Tetra kullanımı için resmi öneriler temel alınmalıdır.
Bir kişiye Vaxigrip Tetra uygulandığında, immün sistem (vücudun doğal savunma sistemi hastalığa karşı korumasını (antikorlar) geliştirecektir. Aşının içeriğindeki maddelerin hiçbiri gribe neden olmaz.
Grip, her yıl değişebilen farklı tiplerdeki virüs suşlarının neden olduğu hızla yayılabilen bir hastalıktır. Dolaşımdaki virüs suşlarında her yıl gerçekleşen bu potansiyel değişiklik ve aşının sağladığı korumanın süresi nedeniyle, her yıl aşı uygulanması önerilmektedir. Gribe yakalanma riskinin en fazla olduğu dönem Ekim ile Mart arasındaki soğuk aylardır. Size veya çocuğunuza sonbahar mevsiminde aşı uygulanmamış olması halinde, ilkbahara kadar aşılanmanız uygundur; çünkü gribe yakalanma riskiniz bu mevsime kadar devam etmektedir. Doktorunuz, sizin için en uygun aşılanma zamanını tavsiye edebilecektir.
Vaxigrip Tetra, enjeksiyonu izleyen yaklaşık 2 ila 3 hafta içinde size veya çocuğunuza aşının içerdiği üç virüs suşun karşı koruma sağlamaya yöneliktir. Buna ek olarak, gribin kuluçka dönemi birkaç gün olduğundan, siz ya da çocuğunuz aşı uygulamasından hemen önce veya sonra gribe maruz kalırsanız, siz ya da çocuğunuz yine de hastalığa yakalanabilirsiniz..
Bazı belirtileri grip enfeksiyonuna benzer olsa da, bu aşı size ya da çocuğunuza soğuk algınlığına karşı koruma sağlamayacaktır.

Vaxigrip Tetra Grip Aşısı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Vaxigrip Tetra’nın siz ya da çocuğunuz için uygun olduğundan emin olmalısınız; aşağıda belirtilen durumlardan herhangi biri siz ya da çocuğunuz için geçerli ise, doktorunuza ya da eczacınıza bilgi vermeniz önemlidir. Anlamadığınız herhangi bir şey var ise, doktorunuz ya da eczacınızdan açıklama isteyiniz.

Vaxigrip Tetra Grip Aşısını Aşağıdaki Durumlarda Kullanmayınız
Eğer sizin ya da çocuğunuzun bu aşının içeriğindeki etkin maddelere ya da içeriğindeki diğer maddelerden herhangi birine (bölüm 6’da liste halinde verilmiştir) veya yumurta (ovalbumin, tavuk proteinleri), neomisin, formaldehit veya oktoksinol-9 gibi çok küçük miktarlarda bulunabilecek herhangi bir bileşene karşı alerjiniz varsa, sizde ya da çocuğunuzda yüksek veya orta derecede ateşle seyreden ya da akut bir hastalık varsa, siz ya da çocuğunuz iyileşinceye kadar aşının uygulanması ertelenmelidir.

Vaxigrip Tetra Grip Aşısını Aşağıdaki Durumlarda Dikkatli Kullanınız
Eğer sizde veya çocuğunuzda aşağıdaki durumlardan herhangi biri varsa, doktorunuzu bilgilendiriniz.
Zayıf bağışıklık yanıtı (bağışıklık sistemi yetmezliği ya da bağışıklık sistemini etkileyen ilaçların kullanımı),
Kanama sorunu ya da kolayca morarma.
Vaxigrip Tetra kullanmadan önce doktorunuz, eczacınız ya da hemşirenizle konuşunuz.
Doktorunuz, size veya çocuğunuza aşının uygulanması ya da uygulanmaması gerektiğine karar verecektir.
İğnenin kullanıldığı herhangi bir enjeksiyondan sonra ve hatta enjeksiyondan önce bayılma meydana gelebilir (çoğunlukla ergenlik çağındaki bireylerde). Bu nedenle, sizde ya da çocuğunuzda daha önce uygulanan bir enjeksiyonla bayılma durumu ortaya çıkmış olması halinde, doktorunuzu ya da hemşirenizi bilgilendiriniz..
Tüm aşılarda olduğu gibi, Vaxigrip Tetra da aşılanan herkesi tam olarak korumayabilir.
Eğer grip aşısının uygulamasını izleyen birkaç gün içinde size veya çocuğunuza herhangi bir nedenden dolayı kan testi yapılmışsa, bu durumu doktorunuza söyleyiniz. Çünkü kısa süre önce aşı uygulanmış olan birkaç hastada yalancı pozitif kan testi sonuçları gözlenmiştir.

Hamilelik
Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız, hamile olma ihtimaliniz varsa veya bir bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, bu aşıyı kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız..
Doktorunuz/eczacınız, size Vaxigrip Tetra uygulanması ya da uygulanmaması gerektiğine karar verebilecektir.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme
Bu aşıyı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanımı
Siz ya da çocuğunuz, herhangi bir başka aşıyı ya da herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise veya kullanma ihtimaliniz varsa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
Vaxigrip Tetra, farklı uygulama yerleri kullanılarak başka aşılarla aynı zamanda verilebilir.
Kortikosteroidler, sitotoksik ilaçlar veya radyoterapi gibi bağışıklık sistemini baskılayan bir tedavi uygulanması durumunda bağışıklık yanıtı azalabilir.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise veya son zamanlarda bu aşı dışında herhangi bir aşılama yapıldıysa lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Vaxigrip Tetra Grip Aşısı Nasıl Kullanılır
Erişkinler
0.5 ml’lik bir doz uygulanır.

Çocuklardaki Kullanım
3-17 yaşları arasındaki çocuklar
0.5 ml’lik bir doz uygulanır..
Çocuğunuz 9 yaşından küçükse ve daha önce grip aşısı uygulanmamışsa, en az 4 haftalık bir aradan sonra 0.5 ml’lik ikinci bir doz verilmelidir.

Uygulama Yolu ve Metodu
Doktorunuz ya da hemşireniz, önerilen aşı dozunu enjeksiyon olarak kas içine veya deri altına uygulayacaktır.
Bu ürünün kullanımına ilişkin ilave sorularınız varsa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız..

Çocuklarda Kullanım
Vaxigrip Tetra’nın 3 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.
Eğer Vaxigrip Tetra’nın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Vaxigrip Tetra Kullandıysanız
Vaxigrip Tetra’dan kullanmanız gerek enden daha fazla kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Vaxigrip Tetra’yı Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Fiyatı  47.22 TL

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. 65-yaşım var dirençli tuberkuloz hastasıyım, 24-ay tedavi gördüm doktorum iyledigimi söyledi ilaçlarımı kesti.
  Girip bana tez bulaşıyor.
  Girip aşısı ala bilirmiyim, ilk defa girip aşısı almak istiyorum, dah önce hiç almadım.
  Teşekkür ederim.

  • Demireli bey tabiiki kullanmanız sizin korunmanız açısından çok faydalı olacaktır fakat öncelikle takibinizi yapan doktorunuzla görüşmenizi öneririm.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar