Vertigo Hareketleri Nelerdir, Nasıl Yapılır

Vertigo Hareketleri Nelerdir, Nasıl Yapılır

Vertigo egzersizleri özellikle vertigo ataklarının hafifletilmesini sağlayan ve vertigo hastalarının hayat kalitesini arttıran yöntemlerdir. Vertigo, baş dönmesi hissi olarak yaşanan sağlık sorunlarından biridir. Vertigo sorunlarının hafiflemesine ve vertigo ataklarının azalması için egzersiz yapılması ve vücudun dengesinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Vertigoda kas gerginliği ve bitkinliğinin çözümü için en etkin yöntem egzersizler olmaktadır. Bunun yanı sıra vertigonun engellenmesini sağlayan en önemli hareket ise tilt hareketleri olmaktadır. Bu hareket:

 • Yatak ya da koltuklarınızın üzerine oturun ve ayaklarınızı yere sağlam şekilde yerleştirin.
 • Daha sonra gözlerinizi kapatın.
 • Ardından vücudunuzu hızlı şekilde sağa yatırın.
 • Koltukların ya da yatağınızın üzerine düşün.
 • Bu noktada vücudun sağ yanı koltuk ya da yüzeyde olmalıdır. Bu aşamada kafanızı bükerek yukarı bakın.
 • Bu hareketler vertigo oluşmasına yol açacaktır. Bu noktada vertigonun geçmesini sakince bekleyin ve bu hareketi 5 defa tekrarlayın.

Vertigo Nedir?

Vertigo hastalığı iç kulakta meydana gelen sağlık problemleri sebebiyle vücudun dengesinin bozulması sebebiyle meydana gelmektedir. Vertigo farklı sağlık sorunlarının da belirtisi olabilmektedir. Bundan dolayı vertigo meydana geldiğinde kişinin belirtileri ciddiye alması ve doktora başvurarak vertigoya sebep olan durumların tespitini sağlaması gerekmektedir. Vertigo için atak şiddeti hastadan hastaya göre değişmektedir. Atakların görülme sıklığı hastanın yaşam alışkanlıklarına göre değişmektedir.

Yalancı Vertigo Nasıl Geçer?

Yalancı vertigo 50 yaşından sonra ortaya çıkan, baş dönmesi olmadan vertigo belirtilerinin görüldüğü bir sorundur. Yalancı vertigo, vertigo belirtileri görülen ancak vertigodan bahsedilemeyen hastalıkları kapsamaktadır. Yalancı vertigoda baş dönmeleri tıpkı içki içilen bir gecenin sabahında kişinin yaşadığı halsizlik ve aglı problemleri ile benzemektedir. Bundan dolayı özellikle baş dönmesine yatkın olan kişilerin ya da vertigo sorunu olan kişilerin:

 • Kafein tüketmemeye dikkat etmesi,
 • Aşırı yemek yemekten uzak durması,
 • İçki tüketilmemesi,
 • Çok tuzlu gıdalar tüketilmemesi gerekmektedir.

Pozisyonel Vertigo Nasıl Geçer?

Pozisyonel vertigo iş kulakla ilgili olan vertigo sorunlarından biridir. Baş ve vücut pozisyonlarında değişikliklerin olması ile meydana gelen vertigo, özellikle sersemlik halinin yanı sıra kişiyinin halsiz hissetmesine de yol açabilir. Vertigonun en yaygın rastlanan sebeplerinden biri olan benign paroksismal pozisyonel vertigo, altta yatan patalojik mekanizmaların doğru olarak tespit edilmesi ile tedavi edilmektedir.

Vertigo Manevra Hareketleri

Vertigo manevrası özellikle vertigo tedavisinde yaygın şekilde kullanılan yöntemlerden biridir. Vertigo tedavisinde kaymanın olduğu kanallara yönelik olarak kristan repozisyon manevrası uygulanmaktadır. Yaygın şekilde uygulanan manevra ise epley manevrası olmaktadır. Kristalin yerine oturması durumlarında hastaların şikayetleri kısa sürede düzelmektedir. Bu noktada ani hareketler sebepleri ile kişinin kristalleri yerinden oynayabilir. Bundan dolayı da hastaların kafasını yukarı ve aşağı hareket ettirmesi yasaktır. Bunun dışında eğilip kalkmaları da kısıtlanmalıdır.

Vertigo Nasıl Geçer?

Vertigo tedavisi için öncelikli olarak doğru bir analiz ve muayene yapılmalıdır. Vertigoya yol açan sağlık sorunlarının tespit edilmesinden sonra kişi için en uygun tedavi yöntemlerine karar verilmektedir. Vertigo tedavilerinde en önemli detay, sorunun kaynağının bulunması olmaktadır. Vertigoya yol açan hastalık şayet meniere ise bu durumda vertigo ömür boyu kalıcı olacaktır. Bundan dolayı da doğru ilaç ve tedavi yöntemi ile kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Vertigo Yatış Pozisyonu

Vertigo için yatış pozisyonu hastalar için önemli bir konudur. Yatarken gelen vertigo ataklarında kişinin gözlerini kapatmaması ve bir noktaya bakması önerilmektedir. Vertigo yatış pozisyonlarında her vertigolu kişinin ataklarının başladığı ve rahatsız olduğu pozisyonlar farklıdır. Vertigo hastaları yatış pozisyonları dengelerini hangi pozisyon ve tarafta daha iyi hissediyorsa, bu tarafta uyumaya özen göstermelidir. Başın dönmesi sırasında gözlerini kapatmamak önem teşkil eder.

Vertigo Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Vertigo için bitkisel çözüm kapsamında bol bol meyve ve sebze tüketmek en önemli ipuçlarından biridir. Vertigoyu geçirdiğini ifade eden kürler ya da şifalı macunlardan kullanmak çeşitli hastalarda daha farklı problemlerin yaşanmasına yol açabilmektedir. Bundan gibi sebeplerle de vertigo için bitkisel çözümlerin dışında meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek ve bol bol su tüketmek gerekmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak ve vücudun direncinin arttırılmasını sağlamak için özellikle C Vitamini bakımından zengin beslenmek gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar