Vertigo Hastalığı Tedavisinin İlacı Var Mı, Nelerdir

Vertigo Hastalığı Tedavisinin İlacı Var Mı, Nelerdir

Vertigo için ilaç tedavisi özellikle kişilerin denge sistemlerini bozan durumların tedavisi için kullanılmaktadır. Vertigo için kullanılan ilaçlar özellikle kişinin günlük yaşantısını daha kaliteli olarak tamamlamasını amaçlamaktadır. Vertigo, kişiye etraftaki her şeyin dönüyormuş hissi vermesine yol açmaktadır. Sersemleştiren ve baş dönmesine yol açan vertigo, iç kulaktaki denge sistemlerinde meydana gelen sorunlardan oluşmaktadır. Vertigo, hastanın kendisinin ya da çevrenin hareket ettiğini sanma illüzyonu olmaktadır.

Vertigo Hastalığı Nedir?

Vertigo hastalığı iç kulakta meydana gelen hasarların kişinin vücut dengesini bozmasına yol açması sonucu yaşanan baş dönmesi tarzı belirtileri ifade etmektedir. Vertigo tek başına bir sağlık sorunu olabileceği gibi başka hastalıkların da belirti olabileceği için  mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Vertigo hastalığında kişi sürekli olarak yerlerin kaydığını düşünebilir ya da çevrenin döndüğü hissine kapılabilir. Baş dönmesinden daha öte bir durum olan vertigo hastalığında kişi bazı durumlarda yataktan çıkamayacak kadar şiddetli ataklar yaşayabilir.

Vertigo Nasıl Geçer Evde?

Vergito için çözüm önerileri kapsamında öncelikli olarak bir doktora başvurulması gerekmektedir. Kişinin vertigoya yol açan sebepleri konusunda uzman bir görüş alması gerekmektedir. Özellikle stres ve psikolojik sebepler vertigoyu şiddetlendirmişse bu noktada evde stresi kontrol etme yöntemleri için bazı önlemler alınabilir. Meditasyonun yanı sıra beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir.

 • Evde yapılacak basit egzersizler, kişinin denge yetilerinin güçlenmesine destek olacaktır.
 • Kişinin evde dengesini güçlendirecek yöntemleri denemesi oldukça önemlidir.

Vertigo Hastalığı Tehlikeli midir?

Vertigo hastalığının riskleri oldukça fazladır. Özellikle düşme riski yüksek olan mesleklerde vertigo ciddi yaralanmalara ve sorunlara sebep olabilir. Bu gibi durumlar genellikle:

 • Uzun yol şoförleri,
 • Temizlik görevlileri,
 • Sürekli ayakta çalışmak durumunda olan kişiler olarak özetlenebilir.

Vertigo Tedavisi Egzersizleri

Vertigo tedavisi için hareket egzersizler kişinin dengesini güçlendirmesi için oldukça önem teşkil etmektedir. Vertigo için yapılan egzersizler sayesinde vertigo ataklarında kişi yere daha sağlam basabilir ve kendini daha rahat bir şekilde kontrol edebilir. Bunun yanı sıra:

 • Vertigo için yoga ya da pilates için uzman biri eşliğinde spor yapılabilir. Ancak vertigosu çok şiddetli olan kişiler için bu egzersizler önerilmez ve bu egzersizlerin mutlaka bir uzman kişi aracılığı ile yapılması gerekmektedir.
 • Vertigosu çok şiddetli olan ya da egzersiz yapmak istemeyen kişiler sabah ve akşam ikişer dakikadan boyun, baş ve omuz egzersizleri yapması bile ciddi farklar yaratacaktır.
 • Vertigosu olan kişiler düzenli yürüyüşler yapmalı ve bol bol güneş ışığından faydalanmalıdır.

Vertigo Hastalığı Kalıcı Mıdır?

Vertigo hastalığı kesin tedavisi bazı durumlarda mümkün olsa çeşitli hastalıklarda ömür boyu kalıcı ya da sık sık tekrarlayıcı olabilmektedir. Bu durumda kişinin sağlık durumu ve tıbbi özellikleri etkili olmaktadır. Erken dönemde tespit edilen ve doğru tedavi yöntemleri uygulanan vertigolar iyileşmektedir.

Vertigo Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Vertigo için bitkisel çözüm için sağlıklı beslenme alışkanlıkları benimsemek, bol su içmek gelmektedir. Bazı bitkiler, vücudun denge sistemi üzerinde olumlu etkiler bıraksa da bu bitkilerin etkisi kişiden kişiye göre değiştiği için doktor kontrolü ve önerisi dışında kullanılmamalıdır. Vertigo sorunu olan kişilerin:

 • Düzenli olarak vitamin ve mineral bakımından zengin beslenmesi gerekir,
 • Meyve ağırlıklı bir beslenme alışkanlığı edinilmeli,
 • Bol su tüketilmelidir.

Vertigo Bitkisel Tedavi

Vertigo için doğal tedavi yöntemleri için vertigonun sebepleri önemlidir. Örnek vermek gerekirse, şayet vertigo kansızlık sebepleri dolayısıyla meydana geliyorsa bu durumda kan arttırıcı besinler tüketilmelidir. MS hastalıklarında yaşanan vertigo sorunlarında ise alkol ve sigaradan mutlaka uzak durulmalıdır.

Vertigo İlaçları

Vertigo için kullanılan ilaçlar kişinin dengesinin bozulmasına yol açan işlev bozuklarının düzeltilmesini sağlamayı hedeflemektedir. Vertigo, başlı başına bir hastalıktan ziyade, hastalıkları belirtisidir. Bundan dolayı da tedavi için buna yol açan hastalıkların belirlenmesi gerekmektedir. Özellikle Vestibüler nörinit hastalıklarında ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra vertigo nedeni olarak akut orta kulak iltihapları söz konusu ise ilaç tedavisinin yanı sıra miringotomi işlemlerinin de uygulanması gerekmektedir. Kronik orta kulak iltihaplarının söz konusu olması durumunda şayet bu iltihaplar kemiğe yerleşmiş ise cerrahi olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar