Yağlı Saçların Doğal Bakımı

Yağlı Saçların Doğal Bakımı

Yağlı Saçların Doğal Bakımı

Yağlı saçların doğal bakımı için sadece evde birkaç dakika ayırmak yeterli olmaktadır. Son derece basit ve hızlı uygulamalarla erken yağlanan saç sorununa son verilir. Yağlı saç tipleri, genellikle yıkandıktan çok kısa süre içinde yeniden yağlanma özelliği gösterirler. Bu süre 1 – 2 gündür. Saçların yağlanması, kafa derisinde bulunan gözeneklerin saç yapısını korumak için ürettiği bir bileşenden kaynaklanır. Çabuk yağlanan saçlarda, bu üretim daha fazla ve daha hızlı olmaktadır.

Yağlı Saç Sorununa Bitkisel Çözümler

Çabuk yağlanan saçlar için elma sirkesinden, aloe vera bitkisinin jelinden, limon suyundan, muzdan, baldan, siyah çaydan, yumurta sarısından karbonattan ve domatesten yararlanılabilir. Yağlı saçlar için bitkisel çözüm yollarında en etkili yöntem, aloe vera jelinin kullanılması olmaktadır. Bir bardak şampuanın içine bir yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı aloe vera bitkisinden elde edilen jelin konulduğu bir karışım hazırlanır. Bu karışım her gün saça uygulanabilir. Saça sürülen karışım birkaç dk bekletildikten sonra soğuk suyla durulama yapılır.

Yağlı saçlara evde bakım yapmak isteyenler yukarıda sayılan doğal yöntemleri ayrı ayrı kullanabildikleri gibi, bir karışım hazırlayıp maske yaparak da uygulama yapabilirler. Yapılabilecek karışımların etkililerinden biri de muz kürü olmaktadır. Muz kürü hem saçların yağlanmasını yok etmekte hem de saçlara muhteşem bakım yapılmasını sağlamaktadır. Muz kürü, 1 muzun püre haline getirilip içine bir yemek kaşığı balın ilave edilmesiyle hazırlanır. Hazırlanan karışım saç diplerinden başlanarak tüm saça uygulanır. Karışım, 20 dk bekletildikten sonra ılık suyla durulanır. Kürün haftada 2 kere uygulanması yeterli olmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Yağlı Saçlar İçin Lavanta Kürü

İbrahim Saraçoğlu yağlı saçların tedavisi için lavanta kürü önermektedir. Lavanta kürünün hazırlanışı ise; bir tutam lavantanın 3 su bardağı su ile kaynamaya bırakılmasıyla olmaktadır. Karışım, kısık ateşte 7 – 8 dk kaynatılır. Uygulama yapılması için saçların önceden yıkanmış olması gerekmektedir. Karışım ılıdıktan sonra saçların yıkanması sağlanır. Lavanta suyu ile yıkanan saçlar, bu şekilde 30 dk bekletilir. Ardından ılık suyla durulanır. İbrahim Saraçoğlu tarafından geliştirilen bu kür, saç yağlanmasının sonlanmasında oldukça etkilidir.

Suna Dumankaya Tarafından Yağlı Saçlar İçin Önerilen Çözüm

Yağlı saçlar için öneriler Suna Dumankaya tarafından da sunulmuştur. Suna Dumankaya, saç yağlanmasının en büyük engelleyicisini elma sirkesi olarak göstermekte ve sunduğu tarifi bu yönde hazırlamaktadır. Önerdiği kürün hazırlanışı; bir tatlı kaşığı kekik, bir kahve fincanı sirke ve bir çay kaşığı tuzun karıştırılmasıyla olmaktadır. Uygulama yapılması için öncelikle saçların yıkanması gerekmektedir. Temiz saç üzerine hazırlanan karışım sürülür. Ardından karışımın sürüldüğü saç, iki saat ılık bir havluya sarılmış bir biçimde bekletilir. Ardından saç ılık suyla durulanır. Suna Dumankaya’nın sunduğu bu tarifin haftada bir defa uygulanması yeterli olmaktadır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar