Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

yazzYazz Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

Doğum kontrol hapı olarak kullanılan Yazz 24+4 ilacı gebeliğe karşın önlem olarak alınmaktadır. Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzun kan basıncınızı ve tansiyonunuz ilaç kullanımına bağlı olarak düzenli olarak kontrol etmesi gerekmektedir. Oldukça yüksek bir koruma özelliğine sahip olan bu ilacı özellikle doktor kontrolünde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yazz doğum kontrol hapının en belirgin olumsuzluklarından birisi de sol kolda meydana gelebilecek ağrılar ve uyuşmalardır. Bu gibi etkilerin daha hızlı bir şekilde ortaya çıkmasındaki en büyük sebeplerden birisi de bu ağrıları tetikleyecek farklı bir hastalığınız olduğu içindir.

Böbrek yetersizliği gibi şikâyetleriniz var ise doğum kontrol hapının kullanımı önerilmemektedir. Bu gibi rahatsızlıklara sahip olan kişiler için farklı doğum kontrol yöntemleri önerilmektedir.

Yazz doğum kontrol hapını kullanmaya başladığınızda ve daha öncesinde herhangi bir rahatsızlığınız yok ise o zaman ilaç içeriğinde bulunan maddelere karşın bir alerjinizin olduğu söylenebilir. Bu gibi durumlarda ilaç kullanımın üstüne gidilmemesi ya da ilacın birden bırakılmaması gerekmektedir. Aksine gerekli teşhisin ve sorunun asıl sebebinin belirlenmesi için doktorunuz ile birlikte doğum kontrol ilacınıza devam edip etmeyeceğinizi belirleyebilirsiniz.

Eğer sigara kullanıyorsanız, alkol tüketimi yapıyorsanız ve bununla birlikte aşırı kilo sorunu da yaşıyorsanız kesinlikle doğum kontrol hapının yan etkilerinden daha hızlı ve olumsuz şekilde etkilenebilirsiniz.

Varis sorunu yaşayan kişilerde de düzenli olarak muayene olmak şartı ile doğum kontrol hapı kullanım için önerilmemektedir.

Yazz doğum kontrol hapının yan etkileri:

-kanda pıhtılaşma sorununun yaşanması
-yaraların daha uzun sürede iyileşmesi ve kapanmaması
-cinsel anlamda yaşanabilecek isteksizlik ve bu sorunun uzun süreli hap kullanımda daha ileri boyutlara  ulaşması
-sivilce oluşumunda hızlanma ve bunun yanı sıra ciltte meydana gelen kaşıntılar ve deri dökülmeleri
-vücutta meydana gelebilecek kuruluk düzeyinin artış göstermesi
-sürekli hissedilen yorgunluk hissi ve sürekli meydana gelen uyuma istediğine karşın vücudunun  dinlememesi

Fiyatı : 29.65 TL

yazz

Sosyal Medyada Paylaşın:

141 yorum

 1. Merhaba.13 yaşındaki kızım 30 gündür aralıksız regl oluyor. En son gittiğimiz doktor yazz 24.4 önerdi. Ilaci kutu bitene kadar aralıksız kullanmamız mı gerekiyor.

  • Evet Gamze hanım bitene kadar düzenli kullanacaksınız ve son ilacı içtikten sonra ertesi gün hemen yeni kutuya başlayacaksınız arada hiç boş gün olmayacak devamlı her gün içilecek.

 2. Merhaba ben bu hapı 3 aydır kullanıyorum bu ay daha 9 gün varken adet oldum acaba bir sorun mu var ??

  • Hayriye hanım ilacın bitmesine 9 gün kalamı adetiniz başladı ? eğer böylese doktorunuza gitmelisiniz çünkü adetinizin 3-4 gün sonra başlaması gerekiyordu.

 3. merhaba ben 24 yaşındayım evliyim polikistik over çıktı bende de. tarlusal kullandım adetimin 3. günü doktoruma gittim yazz diye bir ilaç verdi.ve 2 ay boyunca sürekli bu ilacı kullanmamı istedi. hamile kalmak istiyorum.sizce kalır mıyım.

 4. İyigünler ben hormon tahlili yaptırdım.polikistik over sendromu çıktı. Bunun için doktor yazz 24+4 içmem gerektiğini söyledi.tabletlerin son 4 tanesi beyaz renkte hepsinimi içmem gerekiyor. Yani etkisi varmı acaba çok ağır bir ilaç olduğu söylendi. Teşekkür ederim

  • Sonuna kadar düzenli içmelisiniz Cansu hanım hiç boşluk vermemeniz gerekiyor. Son tabletlerin içerisinde ilaç yoktur sadece günlerinizi karıştırmamanız amaçlıdır.

 5. Merhaba ben korunmak amacıyla yazz hapini almayı düşünüyorum.yarın adetimin 3.günü yarın başlasam olurmu

  • Merhaba, ikinci en geç üçüncü günü başlamalısınız ve düüzenli olarakta hiç aksatmadan kullanmalısınız.

 6. 5 aydır kullanıyorum ama şimdi kahverengi lekeler oldu real dönemine daha 5 gün var normal mi

 7. Yasmin kullanıyordum korunmak amaçlı ama Yan etkiler gösterdi yazz â geçtim 2 aydır adet olmuyorum hamilelik mi yoksa Yan etki olabilir mi test yaptım ama negatif çıktı böyle bir Yan etki okumadım hamilelik mi acaba

  • Gizem hanım kesin sonuç için kanda gebelik testi yaptırabilirseniz sonuca göre ilaçtan kaynaklanıyorda olabilir.

 8. Merhaba ben daha yeni başladım bu ay 15gun oldu fakat vücutta kuruluk yaptı mide bulantısı isteksizlik halsizlik sizce hemen birakmalimiyim

  • Seval hanım ilacı hemen bırakmadan en kısa sürede tekrar doktorunuzla görüşürseniz gerekli açıklamayı yapacaktır veya ilacınızı bile değiştirebilir.

 9. Merhabalar, ben miyom sezeryan ameliyatı oldum. Doktorum ilacımı değiştirip bunu 24×4 kullanmaya başladım. Kahve rengi leke geliyor ve kaşıklı da çok ağrı yapıyor. Doktorum ikinci pakette ne olucak ona gore eééeeeee devam etmemi istedi. 45 gun oldu ameliyat olalı bir hafta temiz oldum halsiz ve yorgun hissediyorum.

 10. 20 yaşındayım adet düzensizliğim var doktoru da yaz 24+24 ilacı verdi sadece 1 ay kullandım ve ilacim bittince aralık ayında hasta oldum fakat ocak ayından beri hasta olamiyorum bunun sebebi ilaçla ilgili olabilir mi

  • Büşra hanım Yazz ilacını öneren doktorunuza biran önce gidip şikayetlerinizi anlatabilirseniz farklı bir tedavi önerebilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM