Yediğiniz Pirinçler Sahtemi

Yediğiniz Pirinçler Sahtemi

Yediğiniz Pirinçler Sahtemi
Günümüzde yediğimiz birçok yiyecek maddesi üzerinde o kadar çok hile yapılmakta ki artık her yediğimiz şeye şüpheyle yaklaşır olduk. Bu yiyeceklerden biri de pirinçtir. Şuan evde bulundurduğumuz pirinç sahte mi değil mi? Sahte pirinç nasıl ayırt edilir? İşte bu sorunun cevabını bulmak artık çok kolay.

Birçok yiyecek gibi pirincinde taklidini yapmak mümkün. Nasıl mı? Pirinç üzerinde hile yapmak için patates nişastası, sentetik reçine vb. birçok madde ile bir karışım yapılarak sahte pirinçler elde edilmekte ve insanların hizmetine sunulmaktadır. Bu sahte pirinçlerin kullanılması bütün uzmanlarca insan sağlığını tehdit eden bir madde olarak görülmekte ve bu konuda doktorlar vatandaşları uyarmaktadırlar. Çünkü bu karışımdan belirli bir miktar yenildiğinde insan vücuduna küçük boy bir poşetin yenilmiş kadar olabileceğini söylemektedirler.

Pirincin Sahte Olup Olmadığını Anlamanın Yöntemleri

1- Su İçindeki Hafiflik Testi
Çiğ olan bir miktar pirinci 1 su bardağı soğuk suyun içine atınız. Eğer ki pirinçler suyun dibine gömülüyorsa pirinçleriniz doğal pirinçtir. Ancak pirinçleriniz su yüzeyinin üzerinde kalıyorsa pirinçleriniz sahte pirinçtir. Bu pirinçleri yemekten kaçının.

plastik pirinç

2- Isı Testi
Bu yöntemde su testi kadar kolay ve evde yapabileceğiniz bir yöntemdir. Ancak bu testi denerken çok dikkatli olmalısınız. Bir miktar pirinci küçük bir ateş yardımıyla yakmaya çalışın eğer ki pirinciniz ateşten etkilenmiyorsa endişelenmenizi gerektiren bir durum söz konusu değildir. Ancak pirinciniz sahte ise alev alabilir. Bundan dolayı bu testi yaparken etrafınızda alev alabilecek her türlü eşyadan kaçının ve yanınızda bir miktar su bulundurun.

3- Ezme Tekniği
Birkaç adet pirinci herhangi ezici alet yardımıyla parçaladığımızda pirinçler beyaz bir un haline gelebiliyorsa pirinçleriniz sahte değildir. Ancak ezilen pirinç ununda sarılıklar mevcut ise pirinciniz kesinlikle sahtedir ve içerinde plastik madde barındırmakta demektir. Uzmanlar ne çocuklarınıza ne de kendinizin bu yabancı maddeyi yememeniz konusunda şiddetle uyarılarda bulunmaktadır. Bu ne olduğu belli olmayan maddenin insan sağlığını ciddi bir şekilde olumsuz etkilemektedir.

4- Küf Testi
Bu test diğerlerinden farklı olarak pişmiş pirinç ile yapılmaktadır. İyice pişirilmiş pirinci ağzı kapaklı bir kabın içinde birkaç gün bekletin. Eğer ki pirinç küflenmemişse kullanmış olduğunuz pirinç tamamen sahtedir. Çünkü pirinç küflenebilen bir malzemedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar