Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurtanın Kabuğu Asla Çöp Değildir
Evimizde ister kahvaltıda olsun ister yemeklerde olsun yumurta tüketmekteyiz. Yumurtanın birçok faydası oldu kadar yumurtanın kabuğunun da faydası vardır. Yumurtanın soyduğumuz kabuğunu çöpe atmadan önce bir düşünmemiz gerekmektedir. Değeri büyük bir kalsiyum kaynağıdır. Vücudumuzun birçok kaynağı olan bütün iz elementler içermektedir. İçerisinde 27 adet element bulundurmaktadır. Demir, flor, bakır, sülfür, molibden, manganez, çinko, silisyum… Vs. bunlardan bazılarıdır. Hem çocuklarda hem de yetişkin insanlarda tırnak kırılması, saç kırılması, kabızlık, diş etimizde oluşan kanama, kronik soğuk algınlığı, astım ve uykusuzluk gibi hastalıklarda bu yumurta kabuğunun faydası bulunmaktadır. Yumurtanın kabuğu kemiklerimizin dokularını güçlendirerek osteoporoz yani diğer bir adıyla kemik erimesi tedavisinde çok faydalıdır.

Yumurtanın kabuğu nasıl kullanılır: 1 adet yumurta ilk önce ocakta bir cezve yardımıyla kaynatılır soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra yumurtanın kabuğu iyice soyulur. Soyulan kabukları bir havana ekleyerek yumurta kabukları iyice dövülür. Toz haline getirilir. Her gün yarım tatlı kaşığı tüketerek hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.

Not: bu yumurta kesinlikle köy yumurtası olmalıdır.

Diğer bir kullanım alanı ise yumurtanın kabuğundan tebeşir yapmaktır. Yumurta kabuğu toz haline getirilir. İçerisine 1 çay kaşığı un ve göz kararı sıcak su ile iyice yoğurarak macun haline getirin. Renkli tebeşir tüketilmesi gerekirse içerisine yemek boyası da ekleyebilirsiniz. Karışım kalem haline getirilerek 3 gün boyunca kuruması beklenir. Daha sonra tebeşir halini almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar