Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkarma

disBebeklerde Diş Çıkarma

Her annenin gözünün nuru olan bebeklerinin ilk dişleri ortalama olarak altı-yedi aylık dönemde çıkmaya başlar. Bebeklerde Diş Çıkarma dönemi daha önce ve daha sonra olabilir bu beslenme ya da genetik olarak değişebilir. Dişlerin tamamının tamamlanması genellikle iki buçuk, üç yaşa kadar sürer.

Diş çıkarma döneminde ki bebekler üzerinde belirtiler ve belirtilerin şiddeti her bebekte değişmekle beraber ana temel sorunlar aynı olduğu için annelerin deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Ana taslak olarak diş çıkartırken genellikle çocuklarınızda yaşayacağınız değişiklikler; tükürük tüketimin artması, kilo alımının yavaşlaması, ishal, huzursuzluk, ateş, uykusuzluk, kulaklarını çekiştirme, beslenmeyi istememe ve bu belirtilerden sonra diş etlerinde önce kabarma, şişme ve sonrasında ödemli bir kızarıklık pembeleşmek en sonunda mutlu son olarak da dişin uç vererek diş eti üzerinde hissedilmesidir.

Bebeğinizin hayat süreci içerisinde belki ilk ağrı deneyimi olan diş çıkarma döneminde bebeğinizi rahat ettirmek için çiğneyecek bir şeyler verin mesela soğan ve pırasanın doğal diş kaşıyıcı oldukları ve yapay diş kaşıyıcılardan daha sağlıklı oldukları deneyimli bütün anneler tarafından bilinmektedir. Soğutulmuş muz veya havuç, içleri sulu olan diş kaşıyıcısı dolapta soğutulduğu zaman soğuğun verdiği uyuşma etkisiyle daha rahat edecek ve serinlik verdiği için ateşi konusunda da onu rahatlatacaktır. Seçtiğimiz yapay diş kaşıyıcıların doğal boyalardan ve sağlığa zararsız plastikten üretilmesine dikkat etmeliyiz. Bebeğimize bu tür doğal önlemlerden sonra ateşi ve ağrı kesici olarak tabi ki önce çocuk doktoruna danışarak parasetemol grubu bir ağrı kesici verebiliriz. Bu dönemde yaşayacağı grip ve ishal diş çıkarmaya bağlı olabileceği gibi başka bir hastalığa bağlıda olabilir o yüzden mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bu süreç içerisinde bebeğimizin aşırı hassas ve ağrılı bir dönem olmasından kaynaklı annelerin de bebeklerine yeterli ilgi ve alakayı göstermek için dinlenmeleri gerekmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

distablo

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar