Beyni Yavaş Yavaş Öldüren Yiyecekler

Beyni Yavaş Yavaş Öldüren Yiyecekler

Beyni Tüketen, Beyne Hasar Veren Yiyecekler

Daily Mail gazetesi beyni tüketen ve öldüren gıdaları yayınladı..

FastFood
Fazla fastfood tüketiminin obezite, kalp ve damar hastalıkları gibi olumsuz etkilerinin olduğunu birçok insan bilir. Peki fast food gıdaların beyin kimyasını da değiştirdiğini biliyor muydunuz? Beyin kimyasının değişmesiyle günümüzün en büyük problemlerinden biri olan depresyon ve anksiyete gibi sinir bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca dışarda tüketilen fast food gıdalar, defalarca aynı yağda kızartılmasından dolayı kansere de davetiye çıkarmaktadır.

Yüksek Şeker İçeren Gıdalar
Kalorisi oldukça fazla şekerin besin değeri ise bulunmamaktadır. Yüksek kalori içeriğinin yanında şekerli gıdalar fazla tüketildiğinde beyinde ciddi hasarlara yol açmaktadır. Beyni yavaşlatan ve hafızayı olumsuz yönde etkileyen şeker ilerleyen dönemlerde ciddi unutkanlık problemlerine sebep olmaktadır.  Kan şekerini ani yükselten şekerli gıdaların tüketimi mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır.

Yapay Tatlandırıcılar
Şeker yerine kullanılan aspartam, siklamat ve sakkarin gibi yapay tatlandırıcılar da fazla tüketildiğinde beyin hasarlarına yol açar.  Ayrıca aşırı doz mannitol adlı tatlandırıcının tüketiminin beyinde ödem oluşturma gibi sorunlara sebep olduğu da bilinmektedir. Yapay tatlandırıcılardan beyin sağlığınız için mümkün olduğunda uzak durmalısınız.

Trans Yağlar
Omega 3 yağ asitlerinin yapısını engelleyen transyağlar beyin gelişimini olumsuz etkiler. Özelliklerle çocuklarda dikkat bozukluklarına yol açan trans yağlardan mümkün oldukça uzak durmanız gerekmektedir. Toksisitesi yüksek trans yağlar özellikle patates kızartmaları, cipsler ve bazı kızartma ile yapılan gıdalarda bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar