Diyabet Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Diyabet Nedir Belirtileri Nelerdir ?

diyabetDiyabet Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Halk arasında yüksek şeker veya düşük şeker olarak bilinen Diabetes Mellitus (DM)ya da diyabet vücudun yeterli miktarda insulin üretememesi ya da üretilen insülini vücut içerisinde kullanamaması sonucu oluşan ve ömür boyu devam eden glukoz yani aldığımız şekerin vücutta olması gerektiği gibi kullanılamaması durumudur.

Belirtileri nelerdir ?

Diyabetin iki çeşidi ve bunların değişik belirtileri vardır ama genel olarak aşırı susamak, sık sık idrara çıkma, açıklanamayan kilo alımı veya kilo verme, yorgunluk, ağızda kuruluk hissi, doyma hissinin kaybı, kuru ve kaşınma hissi yaşatan deri, mide bulantısı, sık idrar yolu enfeksiyonu, yaraların geç iyileşmesi, nefes kokusu, kadınlarda adetten kesilme nadir olsa da görülebilir ellerde titreme, halsizlik ve açıktınız zamanlarda asabiyet durumu belirli belirtileridir. Belirtiler olmasa ya da sadece birisi olsa bile yeterli olabilir çünkü her diyabet hastasının açık belirtileri olmaz o yüzden belirtilerden kendinizde hissettiğiniz de mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Diyabet tip 1 tanı konulması sırasında hastaların günlük yaşam içerisinde ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, çok su içme isteği, açlık hissi, yemek yemeye rağmen kilo kaybı, özellikle acıktığınız zamanlarda bulanık görme, yemeklerden önce aşırı açlık ve yemek yedikten sonra aşırı yorgun, halsiz hissetme daha sonrasında önlenemeyen uyuklama gibi yakınmaları vardır. Bu tür yakınmalar genellikle birden ortaya çıkar. Nedeni ise insülin üretim seviyesinin yeterli seviyede üretilememesidir. Diyabet tip 2 ‘de aynı belirtiler olmakla beraber genel olarak aralarındaki asıl fark tip 2 diyabet türünde kontrol biraz daha sizin elinizdedir. Diyabet tip 2 hastalığında vücutta insülin vardır fakat vücut direnç gösterdiği için vücutta kullanılamamaktadır. O yüzden şeker yüksek görülmektedir. Diyabet tip 2 beslenme ve diyet ile baş etmek daha kolaydır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar