Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır ( Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı )

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.

untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının zararları olacağı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

ellaertesigunhapi  fotoğraf

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı : 83.94 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4.589 yorum

 1. Ella hapını yarim saat icinde ictim ama gene de cok korkuyorum adetime daha 2 bucuk hafta var nasil sabretcem bilemiyorum..

 2. Merhaba, ertesi gün hapları arasında bir farklılık var mı? Ella yerine Ertes te tercih edilebilir mi? Hep Ella’nın adı geçiyor. Ertes’in etkisi Ellaya göre daha mı az acaba?

  • Merhaba Eda Nur hanım, dünyada en çok tercih edilen ertesi gün hapı, %97 başarı oranı ve emzirmeye en az 8 saat ara vererek kullanılabilir.

 3. Merhaba acil cevap verebilir misiniz.Eşimle 20 martta ilişkiye girdik prezervatif yırtıkmış biraz içime biraz dışarı gitti daha yeni evliyiz bebek beklentimiz yok. 2 3 saat içinde ella kullandim. Bir gün sonra 21 martta normal adet döngüm içimde adet oldum 5 gün sürdü normal şekilde.Hamile kalma olasılığım var mı.Bir de 8 inde ella kullanmıstım.bir adet döngüsü içinde 2 kere kullanmak sorum teşkil eder mi ilacın etkisine

  • Firuze hanım öncelikle Ella Ertesi Gün Hapını ayda bir defadan fazla kullanmayınız, yazdıklarınıza göre adetinizde zamanında olmuş peki hiç gebelik testi yaptınızmı ?

 4. merhaba eşimle korunmasız şekilde birlikte oldum 2 3 sefer içine boşaldım ilişkiden 2 saat sonra ilaç aldı eşim sizce 1 tane alması normal mi yoksa 2 3 sefer boşaldığım için daha fazla mı ilaç almalı ?

 5. Merhaba
  Ben erkek arkadaşımla ilişkiye girdim ve içime bboşaldı hemen ardından lavaboya gittim ve yıkadım yarım saat sonra ella ilacını içtim adet günüme 15 gün falan var hamile kalma riskim varmı?

  • Ece hanım merhaba, Ella ertesi gün hapı kullanmış olsanız bile yüz kadından ikisinin hamile kalma riski vardır, gebelik testi yaparak takip edebilirsiniz.

 6. Sevgilimle çıplak iken birliktelik yaşadık fakat sevgilim hala kız bozulma olmadı yani. Sperm vajinanın üzerine geldi. Adetinin de son günüydü. Sperm geldikten sonra hemen sildik zaten yıkadı kendisi de. 8 saat içerisinde de ertesi gün hapı kullandı (ertes72 adında). Hamile olma riski var mıdır?

  • Cinsel birleşme olmadan gebelik riski neredeyse yoktur, birde ertesi gün ilacı kullanmışsınız.

 7. Sevgilimle cinsel iliski olmadan sadece sürtünme yaşadık boşalma olmadı fakat zevk suyundan şüpheleniyorum 3. Gün ella aldım hamile kalır mıyım

  • Leyla hanım merhaba, cinsel birleşme olmadığı için gebelik ihtimali yoktur demek doğru olacaktır. Ella kullanarak gebelik riskini iyice kaldırmışsınız.

 8. 3 gun once sevgilimle iliskiye girdim korunmasiz bi sekilde icime girmeden once 1 yada 2 defada bosalmisti icime girdikten 10 sn sonra hemen geri çekildi disari boşaldi ama 2 3 damla bosalmis olabilirim dedi ertesi gun hemen ella kullandim dün bas ,bel mide bulantisi ve karin agrisi yasadim bugun 4. Gun test yaptim negatif cikti sizce hamilemiyim lutfen yardimci olun

  • Risk vardır, bunun için gebelik testi yapmalısınız anca bu şekilde net cevap alabilirsiniz.

 9. Ovulasyon döneminjn en yüksek hamilelik olan gününde korunmasız iliskiye girdim ve ertesi gün hemen Ella 30mg içtim ovulasyon gününde olduğu halde yinede olası gebeliği engeller mi? Yaklaşık 26 saat geçti

  • Deniz hanım merhaba, ertesi gün hapının etkisi olacaktır fakat yüz kadından ikisinin hamile kalma riski vardır, gebelik testi yaparak kesin sonucu takip edebilirsiniz.

 10. Adettim bittigi gün aksam saat 9 da beraber oldum korunmadan ertesi gün gittim saat 3 de ella hap kullandim arada 19 saat gecti hamile kalma olasılı var mi

  • Sibel hanım merhaba, ertesi gün hapını doğru zamanda kullanmışsınız fakat ne kadar doğru zamanda içmiş olsanızda yüz kadından ikisinin hamile kalma riski vardır.

 11. Arkadasim ella ilacini senede 4 defa icti bu 1 ayda bi seklinde sadcee 1 ayda 2 defa icti sikinti olmamisti suan ayda 1 icti ama 4 uncu içişi her hangi bi sorun olabilirmi?

  • Prospektüsünde ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmez diye yazsada bu kadar sık kullanılması önerilmez Behzat bey.

 12. Içime boşaldı ella kullandım adetime 2 gün önce adet oldum test yaptım 1 hafta sora t3k çizgi çıktı

 13. Merhaba eşimle ilişkiye girdik dışarı boşaldıktan sonra tekrar ilişkiye girdik aradan 20 dakika gectikten sonra ella içti adet düzensizliği bardı hamile kalma ihtimali var mı

  • Merhaba Ertuğrul bey, ertes, gün hapını en doğru zamanda kullanmış olsa bile yüz kadında ikisinin hamile kalma riski vardır.

 14. Içime boşalma oldu sora çıkardım yıkadım 15 saat sora ella aldim ve başka bir hap daha adet gününden 2 gün önce adet oldum hamilemiyim

  • Merve hanım, gebelik testi yaptınızmı ? eğer yapmadıysanız sabah ilk idrarla yaparmısınız.

 15. Merhaba ilişkiye girdikten sonra ertesi gün Ella aldım kullandım. Akşamına adet kanamam geldi. 1 hafta sürdü. Şimdi ise akıntı gibi geliyor koyu renk. Bir sorun olur mu sizce. Herhangi bir kusma mide bulantısı da yok

  • Deniz hanım merhaba, adet düzensizliği olabiliyor fakat akıntınız var ise bir enfeksiyon olabilir bunun için kadın hastalıkları doktorunuza muayene olmalısınız.

 16. adetim e daha 18 gun var ella ilacini kullandim dort saat sonra ve dogum kontrol hapini c vitamini diye hap lar kullandim bi etkisi varmidir gebe kalmak istemiyorum

 17. Merhabalar erkek arkadaşımla ilişkiye girdikten ortalama 24 saat sonra ella hapını içtim ancak ileri günlerde ara kanamam olmadı ve adet günüm 4 gün geçti.Hamile miyim?

  • Merhaba, öncelikle sabah ilk idrar ile gebelik testi yapmanızı öneririm bunun haricinde adet düzensilikleri görülebilmektedir.

 18. İlişkiye girdik içime boşaldı 1 saat içinde ella hap kullandım adetime 1 hafta var, bi sakınca olurmu

  • Merhaba, ella ertesi gün hapını en kısa sürede kullanmışsınız sıkıntı olmaması gerekiyor.

 19. Merhaba eşimle ilişkiye girdiğim sırada prezervatif yırtıldı çok az içine boşaldım yaklaşık 2 gün sonra ella icti esim hamile kalırmı

  • Her geçen gün başarı oranı düşsede beş güne kadar etkisi vardır. Doğrusu korunmasız ilişkiden sonra en kısa zamanda kullanılmasıdır Ali bey.

 20. Ben ella alacağım da güvenli miydi ilişki girdikten hemen sonra ilacı içsem hamile kalmam mümkün müydür

  • Efsun hanım %98 gibi bir başarı oranı vardır, yani ella içtim kesin hamile kalmam diye birşey yoktur.

 21. Adet bitiminin 4. Günü ilişkiye girdik ve 2. Bosalmasi icime oldu 15 saat sora ella kullandim ve 4 saat sora postpill diye bi hap daha attim icimi guzelce yıkadim sildim iliski sirasinda bisey olurmu

  • Aliye hanım ilacı kısa sürede kullanmşsınız fakat bahsettiğiniz ilacın ismini yanlış yazmış olabilirmisiniz ?

   • Ilacin ismi postpill ertesi gun hapi norleo nun aynisi dediler prospektus de ayni seyler yazıyordu 2 hap kullandim yani 8 gun oldu hafif gogus acisi ve karin agrisi var başarı sonucu ne olursa anlayabilirim

 22. Korunmasız iliskiden 10 saat sonra elle kullandim fakat ilaci ictikten 15 dk sonra falan lavaboya ciktim buyuk abdeste ilaci vucudumdan atmis olabilirmiyim hamile kalma olasiligim nedir yumurtlama donemimdeydim bi de

  • Merhaba hilal hanım, ella ilacını kısa zamanda kullanmışsınız, tuvaletiniz ile ilgilide bir ilgisi yoktur.

 23. Merhaba iliskiye girdikten sonraki gun attm ama sonraki gun bidaha korunmasiz iliskiye girdm atmadm ilac 5 gun diyo ya bu ikinci iliskimdede gebeligi engellermi

 24. Tehlikeli süresi ne kadar ve uyumadan hemen önce içilip uykuya dalinirsa bisey olur mu

  • Doğru zamanda kullanmışsınız Aysel hanım, %98 başarı oranı vardır. Emin olmak isterseniz sabah ilk idrarla gebelik testi yapmalısınız.

 25. adet gününe 3 gün kala ilişki yaşadım 4 saat sonra ella hapi aldm ve 3 gün geçtikten sonra adet günüm geldi adet oldum hamilelik riski varmi

  • Merhaba, gebelik ihtimali düşük olsada sabah ilk idrar ile hamilelik testi yaparsanız daha net sonuç almış olursunuz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar