Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı


IMG_0003-001
Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır ( Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı )

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.

untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının zararları olacağı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

ellaertesigunhapi  fotoğraf

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4.467 yorum

 1. Ertesi gün hapını kullandıktan 1saat sonra antibiyotik kullandım ağrı kesici iğne ve antibiyotik kullandım ellanın etkisi azalmışmıdır antibiyotikle birlikte etkisi olabileceğini okudum yine de sormak danışmak istedim 1ella daa almama gerek yoktur umarım tşk

 2. Cinsel ilişkiden 24 saat sonra ella aldım ella aldıktan 3-4 saat sonra tekrar ilişki yaşadım ellanin etkisi geçmiş olur mu tekrar almalimiyim yoksa aldığım ella etkisini sonrakindede gösterir mi

 3. Meraba eşimle ilişkiye girdik içine geldim ve yaklaşık 1 saat sonra hapı kullandık eşim yumurtlama dönemindeydi adet tarihi gelmeden kahverengi akıntılar gelmeye başladı hayatımda ilk kez kahverengi kan geldi dedi sizce hamilemidir

 4. Merhabalar bir sorum olacakti.
  İki gün önce erkek arkadasimla yakınlaştık. Cinsel anlamda tam anlamıyla bir birlikteliğimiz olmadı. Yalnızca ani bir şekilde cinsel organını, cinsel organıma temas ettirdi. Fakat sürtünme gibi bir eylem de olmadı. Daha öncesinde boşaldığını(uzerime degil) , cinsel organını bana dokundurdugunda ise zevk suyunun olup olmadığından emin olmadığını söyledi. Bana dokundurdugunda ise herhangi bir ıslaklık hissetmedim. Internette okuduğum yorumlarda bakire olunmasına rağmen bu tür bir durumda hamilelik riski olunabileceği söylendi ve aynı zamanda öncesinde boşalma eylemi gerçekleşmişse herhangi bir temasta hamile kalma riski olunacağı söyleniyor. Doktor kontrolünde ,yakinlasmamizdan 1, 5 gün sonra ella ilacıni aldım. Hamile kalma olasılığım nedir? Tekrar belirtmeliyim ki üzerime bir boşalma olmadı yalnizca ani bir temas oldu. Lütfen lütfen acil cevap verin, çok korkuyorum.

 5. meraba ben yilda bir.kac kez kulaniyorum evet yat etkileri adet duzensizligi cok yapiyor ve ben ayda bir kulanildigini biliyordum yilde 1kezmis ve sorum su adminim 2 kez esim icime bosaldi.bu ay ama.ellayi kulanmaktan cok tedirginim cunku bu yil icerisinde birkac kez kuladim daha sonradan.olusacak herhangi bir saglik sorunu yasaya bilirmiyim suan ella kulanmaktan korkuyorum hamele kalirmiyim??

 6. Mrhbbb ben sevgilimle ilişkiye girdim ve içime boşaldı üzerinden 7 saat sonra ella aldım aldıktan sonra ne karnım ağrıdı ne kanamam oldu acaba hamile kalırmıyım???ltff cevap

 7. Mrb dün eşimle ilişkiye girdim içime boşaldı ve kan sulandırıcı içiyorum ertesi gün hapı almamda sıkıntı olurmu lütfen acil cvp verin…

 8. Merhaba, 4 Mayıs ta ilişkimiz oldu eşimle yaklaşık 2 saat sonra hapı kullandım.. Adetim 6 gün gecikti.. Yorumlarda gördüm ama içim hiç rahat değil..

 9. Merhaba sevgilimle ilişkiye girdikden sonra ella kullandın 1-2 gün sonra tekrar ella kulladı yani 2 gün arayla felan 2 tane kullandı adet gecikmesi yaparmı

 10. Sevgilimle iliskiye girdik kondom yirtilmisti, aradan 40 dakika gectikten sonra Ella aldım adetime 19 gün var sizce hamile kalma olasiligim nedir? Acil cevap lütfeb

 11. Merhaba kolay gelsin bir hafta once esimle iliskiye girdim ve esim icime bos Aldi ve Ben ertesi gun hapi kullandim esimle tekrar iliskiye girdim ve esim yine icime bosaldi ertesi gun hapi kullansam sikinti olur mu acil cevap verir misiniz lutfen

 12. merhaba bende ella ictim bir bucuk ay gecikmdm oldu sonrasinda leke oldu bir hafts kadar sonrasinda kanam basladi on bir gundur devam ediyor normalmi adetim hep duzenlu olutdu boyle bisey ilkdefa oldu lutfen yardim edin rahatlatin biraz

  • Nimet hanım merhaba, yorumlardada okuyabileceğiniz gibi sizin gibi oldukça fazla bir adet geçikmesi veya düzensizliği soruları mevcut ve maalesef bu tür yan etkiler görüleblmektedir.

 13. Merhaba eşimle ilişkiye girdik ve prezarvatif yırtılmış içime boşaldı 20 dakika sonra falan elle kullandım hamile kalma riskim nedir hemen kullandım ilacı ya

  • Duygu hanım Ella ilacını çok kısa sürede almış olsanız bile yüz kadından ikisinin hamile kalma riski vardır.

   • Meraba ben kocamla ilskiye girdn ve 10 25 dakika sora ela hapi ictim hamilr kalma riskm varmj cok korkuyorum lutfen cvp yazarmsnz

 14. Merhaba 2 Mart’ta adet oldum 18 Mart’ta ilişki yaşadım ama eşim içime boşalmadi ben gene tedbir olsun die Ella kullandım bir gün SONRA üstüne tekrar ilişki yaşadık onda da boşalmadi bu hafta adet günüm sizce gecikmemi olmuştur test yaptım iki kez negatif çıktı acıl cevap verirseniz tşk ederim

 15. Meraba. Nisanlimla kondom kullanarak iliskiye girdik ama delinmis olabilecegini dusunerek (bacaklarima degdigini soyledi) ella ertesi gun hapindan aldik bir saat icinde. Ancak takip eden dort gun boyunca gun icerisinde ara ara kan geldi. Adet saniyorum ilk etapta ama degil. Adetime 6 gun var. Bu kan gelme durumu normal mi bilgilendirir misiniz.

 16. Merhaba ben bu ılacı haftada bir defa kullanıyorum ılacın ilerde cocumun olmaması gibi bir etkisi olabılırmı yanı çocuk sahibi olabılırmıyım.

 17. Esim ayni gece iki defa icime bosaldi ben sabah 4 gibi 4 tane dogum kontrol hapi kullandim sabah 10 da ella ictim koruma olasigi nedr

 18. 2 ay once iliski yasadim hapi kullandm ayni gun 1 hfta sonra adet oldum hatta 2. Adetimi oldum test yaptm negatfti hamile olma ihtimalim varmidir ?

 19. Merhaba ben nişanlımla ilişkiye girdim ve içine boşaldım ertesi gün hapı aldık kullanıldı fakat halen adet görmedi 3 gün oldu

  • Ali bey diğer yorumlardada olduğu gibi Ella adet düzensizliği yapabiliyor. Bir kaç yorum okumanızı öneririm.

 20. Merhaba sevgilimle bi ilişki yaşadık ama vücudumun herhangi bir yerine boşalma olmadı sadece sürtme oldu kızlık zarı bozulmadan hamile kalınırmı ocağn 3ündr adet oldum sevgilimle bu olayı 29 ocakta yaşadık ve adetim 7 gün geçti hala olmadım sizce hamile miyim

 21. Mrhb ben iki gün önce eşimle ilişkiye girdim eşim çocuk istemediğimi biliyor ve bunu bilerek yaptı içime boşaldı bende sabah yani aradan 10 veya 11 saat sonra Ella kullandım adetime 15 gün var sizce hamile kalırmıyım çok korkuyorum lütfen cvp verin:((

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM