Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı


IMG_0003-001
Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır ( Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı )

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.

untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının zararları olacağı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

ellaertesigunhapi  fotoğraf

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4.334 yorum

 1. Acil yardima ihtiyacim var Kız arkadaşımla 12 gün önce birlikte olduk yanlışlıkla boşaldım ertesi gün hapı aldım birini 5 saat sonra diğerinide 10 saat geçti verdim kanaması ayın 5 inde oluyrdu ama olmadı daha bugün bidaha girdik ilişkiye beyaz köpük tarzinda birşey aktı bunun nedeni ney acaba sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  • Fikriye hanım ilacın prospektüsündede belirttiği gibi ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmez, zaten sizde bir ay arayla kullanmışsınız.

 2. Eşimle ilişkiye girdim 30saat sonra ella yı kullandım acaba ne kadar etkilidir. 2 aylık yeni doğum yaptım tekrar hamile kalabilmem sizce mümkünmüdür

  • Fatma hanım, öncelikle sitemizde bulunan emziren anneler ertesi gün hapı kullanabilirmi başlıklı yazımızı okumalısınız.

 3. Merhaba 4 gun once reglm bitti iki gün önce erkek arkadasimla ilişkiye girdik her ne kadar içime boşalmasa da prezervatif kullanmadi dun yine birkaç defa ilişkiye girdik zevk suyu geldi ama bugün ella ilaç aldım sizce hamile kalabilir miyim

  • Risk tabiiki vardır Nazlı hanım fakat ilaç aldığınız için bunuda daha düşük ihtimale çekmiş olursunuz.

 4. Korunmasiz ilişkiden 18saat sonra ella aldım.şuan adetim bir hafta gecikti test yaptım negatif çıktı.Tüm adet belirtilerim var ve bir haftadır regli olmayı bekliyorum.Bu ilaç adet düzensizliği yapar mı bu kadar?

  • Evet Elif hanım bu ilaç adet düzensizliği yapabiliyor, imkanınız varsa önceki yorumları okumanızı öneririm.

 5. Eşimle ilişkiye girdik içine boşaldım ella hapından aldım içti ve içtikten saatler sonra tekrar ilişkiye girdik ve yine ella hapı içti. Hapın faydasını görür müyüz hamileliği engeller mi?

  • Üzeyir bey faydası olacaktır fakat ondan daha önemlisi ilacı ayda bir defadan fazla kullanmanız önerilmez. Bu tür durumlarda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

 6. Eşimin regl olmasına 1 gün kala hatta regliden önce lekesi geldiği gün ilişkiye girdik ve içine boşaldım. İlişkiden yaklaşık 8 saat sonra da hapı içti. Risk var mıdır? Ve adet döneminden bir iki gün önce veya adet döneminde girilen ilişkide hamile kalınır mı? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

 7. Bugün. Erkek arkadaşımla ilişkiye girdim bir saat sonra Ella hapını kullandım şuan aradan 3 saat geçti ve ben kustum acaba ilaç etiskini göstermismidir ?

  • Ebru hanım ilacın prospektüsündede yazdığı gibi ” Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.”

 8. Mrb adetim biteli 4 gun olmustu ve esimle iliski yasadım icime bosaldi 1 saat gecmeden ilaci ictim ella sizce hamile kalmadim degilmi ve 1 ay oldu adet olmadim

  • Ayşe hanım öncelikle ella ertesi gün hapını en kısa sürede kullanmışsınız bu şekilde başarı oranıda yüksek olacaktır fakat ella kullanan yüz kadından ikisinin hamile kalma riski vardır. Bir aydır adet olmadıysanız bu stresten kaynaklıda olabilir fakat emin olmak için sabah ilk idrarla gebelik testi yapmanızı öneririm.

 9. 9 aylik bebegim var esim yanlislikla icime bosaldi.ertesi gun hapini icecem kac saat sonra emzirebilirim.

 10. Ben ilişkiden sonra 24 saat içinde ella kullandım fakat ara kanama olmadi .kanama olması şart mı adetimden 1 gün sonra oldu ilişki daha adetime var

  • Esma hanım ella kullandıktan sonra bazı kişilerde olduğu gibi sizdede ara kanama olacak diye bir kural yok bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

 11. Merhaba 4ay önce doğum yaptim ve hala adet olmadim hem emziriyorum hemde mama tavsiyesi yapiyorum esimle iliskiye girdigimizde icime bosaldi ertesi gun hapi aldim ama hala icmedim emzirdigim icn sizce hamile kalma sansim varmi süt korur diyorlar ama icicem hapi tessekurler

 12. Nişanlımla ilişkiye girdik. Prezervatif yırtılmış fark etmedik. Ama direk dışarıya çıktı. Sildiğim zaman biraz geldi. Hamile kalma riskim olabilir mi.

 13. İlişkiye girdim fakat kondom kullanmadım ve partnerimin içine değil dışarı boşaldım sonra 48 saat içinde ertesi gün ilacı kullanıldı partnerim ayın 6-8 i adet olduğunu fakat ilaçtan sonra adet tarihinden 2 gün önce adet olmuş hamile olasılığı nedir

  • Caner bey öncelikle Ella ertesi gün hapını en doğru zamanda kullanmış olsanız bile yüz kadından ikisinin hamile kalma riski vardır. Yoarumlardada yazıldığı gibi Ella adet düzensizliği yapabiliyor.

 14. Eşimle regle döneminde ilişkiye girdik ve içine boşaldı. 24 saat sonra ella kullandım ilacı kullanırkende regleydim hala devam ediyor hamile kalır mıyım?

 15. Eşimle ilişkiye girdim prezervetifim yırtıldı ve içine boşaldım fark etmeden yarım saat içinde ella ertesi gün hapı aldım hamile kalabilirmi eşim yoksa işe yararmı önlermi gebeliği

  • Öncelikle ilacı en kısa sürede almışsınız Murat bey tabiiki etkisi yüksek olacaktır fakat Ella kullanan yüz kadından ikisinin hamile kalma riskide vardır.

 16. Sevgilimle ilişkiye girdik 1 gün sonra ella kullandım 1 ay oldu hala regl olmadim 10 gün önce beyaz bi akıntı geldi normalmidir yardımcı olurmusunuz

 17. Esim in adetu bittikten sonra birlikte oldum ve prezervatfin yurtildigini farkettim muhtemln icine bosaldim esim onsaat sonra hap aldi hamile kalir mi.

 18. Merhaba ben esim ile ilişkiye girdim içine bosalmak zorunda kaldı.hemen ella hapindan kullandım.1gun sonra hafif hafif kalamam oldu.ayın 21 içtim 23 kanamam geldi.normalde adet zamanın 2 kasimdı.benim kanamam 23unden kasimin 5öne kadr hafif hafif oldu.fakat esim kasim 6yine içine gitti hamile kalma riskin var mi tekrardan ella kullanmalimiyim acil cevap lutfennn

  • Sema hanım Ellayı ayda bir defadan kullanmanız önerilmez doktorunuzla görüşmelisiniz ayrıca ella kullanan kadınlarda adet düzensizliği veya ara kanama gibi şikayetler olabiliyor.

 19. 26 ekimde adetim bitti 28 ekim 00-01 sularında sevgilimle ilişkiye girdik prezervatifin kaymasından dolayı spermle temasımdan korkuyorum.28 ekim 12-1 sularında ella adlı ilacı içtim. Hamile kalma olasılığım nedir sizce.19 yaşındayım çok tedirginiz

  • Ayşem hanım öncelikle Ella’yı mümkün olan en kısa sürede almışsınız başarı oranı yüksek olacaktır fakat Ella kullanan yüz kadından ikisinin hamile kalma riskide vardır. Gebelik testi yaparak daha net cevap alabilirsiniz.

 20. Merhaba erkek arkadaşımla ilişkiye girdik dün yumurtlama günümdü içime boşalıp boşalmadığını bilmiyorum ilişkiden 15 dakika sonra ella kullandım sizce durum nedir

  • Demet hanım Ella’yı kısa sürede içmişsiniz etkisi olacaktır fakat unutmayınız ki ella kullanan yüz kadından ikisinin gebelik riski vardır.

 21. Merhaba, Bir sorum olacaktı. Nişanlım ile ilişki yaşadık ve içine kesinlikle ”Boşalmadım” bir beze iyice boşaldım ve en son bezin ucuyla penis’imi sildim. yaklaşık 3-4 dakika içinde tekrar ereksiyon oldum ve çiş’e çıkmadan yani işemeden 2. kez birlikte olduk. ve tekrar içine değil ”dışarı boşaldım.” Fakat ilk dışarı boşaldıktan sonra ”işemediğim için” 2. kez birlikte olduğumuz zaman penis’imin içinde sperm kalmış mıdır? Ve Nişanlım hamile kalmışmıdır.? Saygılar.

   • Çok Düşük ihtimal olsa da ½100 kaç ihtimal sizce tahmin söyler misiniz? ve ilişkimizden 15 saat sonra Eczaneden ELLA hap(ertesi gün hap’ı) alıp yuttu kız arkadaşım.

 22. Kız arkadaşım ile sürtünme Yolu ile ilişki yaşadık onun üzerinde iç çamaşırı vardı bende yoktu ve boşalırken biraz geç geri çekildim ve biraz iç çamaşırına geldi. Hemen iç çamaşırını çıkardı ve vajinasını yıkadı ve korkup max. 2 saat içinde ella marka ertesi gün hapı aldık ve kullandı. Yumurtlama dönemindeymiş o gün hamile kalır mı ?

  • Selim bey ella ilacını kısa süre kullandığınız için başarı oranı yüksek olacaktır fakat unutmayınız ki ella kullanan yüz kadından ikisinin hamile kalma riski vardır.

 23. Nisanlımla iki gün arayla 5 kere ilişkiye girdik. Ertesi gün iki kere girdik girdikten sonra ki 15 dk. Sonra bize eczaneden önerdikleri Ella hapını nişanlım içti sizce hamile kalma olasılığı varmıdır.

  • Müslüm bey ella korunmasız yaşanan ilişkiden sonra en kısa sürede alınması gereken ve beş güne kadar etkili olan bir ilaçtır. ilk ilişkileriniz için risk vardır.

   • Peki bu ilacin ismi ertesi gün diye adlandırılıyor kullanımlarında ertesi gün diye soyleniliyor fakat ilişkiden 15 dk. Sonra hap kullanıldı bu hap işe yarar mı

 24. Eşimle ilişkiye girdik 72 saat sonra ertesi gün hapı kullandım gögüslerimde bi şişlik var hamile olabilirmiyim

  • İlacı daha erken içseydiniz başarı oranı daha yüksek olur dicektim fakat 3 gün sonra riskli bu yüzden gebelik testi yapmalısınız.

 25. Merhaba sevgilimle ilişki yaşadık ve şeyimin üst kısmına doğru boşaldı tepesine yani deliğe gitti mi gitmedi mi bilmiyorum içime girmede olmadı ilişkiden 23 saat sonra ella yı kullandım ama mide bulantım hafifte başım dönüyo gibi bulanık gibi birazda su şeklinde bi akıntım var sizde hamile miyimdir??

  • Hamile olmanız düşük bir ihtimal olsada siz yinede sabah ilk idrarla gebelik testi yapmalısınız İrem hanım.

     • İyi aksamlar ben ekim 17de adetim bitti iki gun sonra esimle iliskiye girdik bosalmadi bir saat icinde ella aldimsanirsam ama emin degilm ondan sonra bir hafta sonra test yaptim negatif cikti rahatladim fakat adetim 6gun gecti bida yaptim oda negatif en sonunda bekledim 15gun oldu hala yok ve bu sirada kasik bel mide bulantisi yasadim doktora gittim kan testi yapti hcg =0.42cikti yani gebelik yok ama hala adet olamadim ne yapmam gerekiyo bir kutu adet sokturucu kullandim hala bisry yok ne yapmam lazm yardimci olurmusunz

     • Öncelikle zeynep hanım yaptığınız stres adetinizin dahada gecikmesine sebeb olabilir, tekrar doktorunuza gitmenizi öneririm.

 26. gebelik testi yaptım sonuç negatif ama kahverenti akıntı gelmeye devam ediyor. Hamile olma olasılığım yoktur dimi bidaha test yapmama gerek varmı ?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM