Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı


IMG_0003-001
Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır ( Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı )

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.

untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının zararları olacağı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

ellaertesigunhapi  fotoğraf

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4.204 yorum

 1. Hocam merhaba. Kız arkadaşımla adetinden 5 gün sonra 22 mayıs da ilişki yaşadık ama dışına boşaldım.tedbir amaçlı ella hapı ertesi gün akşam kullandık. 17 Haziran adet görmesi gerekiyordu bugünde olmadı. Daha önceki yorumlarınızıda okuduk ama tekrar bi yorumunuzu bekliyoruz hocam.

 2. Hocam merhaba bu hapi kullanmadan once tek bir bosalma soz konusumu yoksa bunun herhangi bir sayısı varmi

 3. Peki şu internette olan karbonat la hamilelik testi doğrulu ğu kaç. İdrarın üzerine karbonat dökülür ve dibe cokerse kopurmeden negatif eğer kopürürse pozitif sizce doğru mu!??

  • Yarar Burcu hanım, her ne kadar geçen süre içerisinde başarı oranı düşsede 120 saate kadar etkisi vardır.

 4. Meraba. Adet olmama 1 hafta vardı ella kullandım adetimde 10 gün gecikme yaşadım. 10 gün sonra adet oldum ama ilk 2 gün leke geldi ve suan 12. Günümdeyim hala adet görüyorum az da değil bu normal midir? Adetim neden bitmiyor lütfen yardım edin.

 5. Adetim biteli iki gün oldu eşimle ilişki yaşadık.korumalı idi ama yırtıldığını farkettik ertesi gün 12 saat sonra Ellayı içtim.daha öncede kullanmiştim içtiğim günün ertesi günü adet kanamam olmuştu bir gün geçti daha kanama gerçekleşmedi normal mi yoksa ilaç etki etmediği için mi adetim Yen’i bitti onun için mi bilemedim.tedirgin oldum bir kaç gün sonra mı olurum yada adet tarihime yakın mı ☹️

  • Esra hanım ella içtikten sonra kanamanız olduğunda fayda etmiştir veya kanamanız olmazsa fayda etmemiştir diye birşey yok kısa sürede ilacı kullanmışsınız başarı oranı yüksek olacaktır.

 6. Mrb. 2 ay önce doğum yaptım eşimle ilişki sırasında bi hata oldu prezervatif yırtılmış ve içime yaptığını anladık . Hemen farkına vardık ama . O günün sabahında Ella ertesi gün hapı kullandım . Hamile kalmak istemiyorum . Adetimi sorarsınız eğer doğum yaptıkdan sonra 35 gün boyunca lohusalık kanamam sürdü sonra kesildi . Kesildikten 3-4 gün sonra yeniden başladı ve 5-6 gün devam etti sonrasında tekrar kesildi ve 3-5 gün aradan sonra bidaha başladı . Acaba bunlar adet miydi? Yardımcı olun lütfen

 7. iyi günler.. 10 haziranda ilişkiye girdik geri çekilme yöntemini kullanıyorduk ama içime boşaldı.. ertesi gün ella aldım ama içmeden önce prezervatif ile ilişkiye girdik ve oda yırtık çıktı. Yani 2 kere içime boşalmış oldu.. 1 saat içinde ella kullandım.. hala adetim gelmedi.. yaşadığım iki kazaya da ella etki eder mi. Adetimin gelmemesi çok stres yaptırıyor acaba stresten mi gelmiyor.. en son 19 mayısta adet gördüm.. cevap verirsiniz çok memnun olurum.. teşekkürler

  • Merve hanım öncelikle Ella adet düzensizliği yapabiliyor bunun haricinde birde üzerine siz stres yapıyorsanız bu dahada çok gecikmeye sebeb olabilir en güzeli sabah ilk idrarla bir gebelik testi yapın sonuç negatifse rahat olun.

 8. 1 haziranda adet oldum 6 haziranda bitti, 11 haziran pazar günü korumasız beraber olduk esimle, 13 haziranda ella kullandım sizce hamile kalma olanagım kaç.???

   • Peki şu internette olan karbonat la hamilelik testi doğrulu ğu kaç. İdrarın üzerine karbonat dökülür ve dibe cokerse kopurmeden negatif eğer kopürürse pozitif sizce doğru mu!??

 9. Merhaba hocam 1aylik korunma ignesini adetin birinci gunu ilk defa vurulduktan 8gun sonra esimle korunmasiz birlikte olduk. Ancak eczacimiz sonradan ek bir bariyer kullanmamiz gerektigini soylediginden ertesi gun hapi kullandim. Gercekten kullanmama gerek varmiydi ve hem mesigyna hem ella ayni ayda kullandigim icin herhangi bir saglik sorunu yaparmi

 10. Merhaba hocam , erkek arkadaşımla ilişkiye girdikten 2 saat sonra ella içtim , içtikten 1 saat sonra tekrar birlikte olduk acaba ilaç etkisini göstermiş olabilir mi ? Teşekkürler

 11. Merhaba hocam erkek arkadaşımla birlikte olduk Ella iki saat sonra Ella kullandı ama ertesi gün kanama olmadı adet günüm e bı hafta vardı ama Ella kullandıktan iki gün sonra kanama geldi ve adet kanaması idi sanki beş gün sürdü kanamam ama adete Dr bı hafta vardı daha bu kanama ilacın etkisi midir acaba yoksa adet mı oldum bilemedim sizce hamile kalma ihtimali varmıdır teşekkür ederim

  • Büşra hanım ilacı içtikten sonra hemen kanama olacak diye bir kural yoktur ve ella bu tür düzensizlikler yapabiliyor.

 12. Hocam iyi gunler ben bugun kiz arkadasimla iliskiye girdim ve icine bosaldim aradan bir bucuk saat gecmeden eczaneden ella aldim kullandik acaba hamile kalma riski varmidir suan ki stresi kiz arkadasim degil ben yasiyorum cvbiniz icin simdiden tesekkurler..

 13. adetim bitti ertesi gün eşimle beraber olduk ve öğlen sonu ella içtim adetim 7 8 gün geçti baş sırt ağrılarım var adet olacakmış gibi sivilceler var ama olmadım sadece akıntı var 🙁

 14. Merhaba, erkek arkadaşımla regl dönemime 10 gün kala ilişkiye girdik yumurtalama döneminde yani içime boşalma olmadı geri çekti ama tereddütte kalmamak için ertesi gün hapı kullandım hamile kalma olasılığım var mıdır?

 15. Merhaba ben 31 mayısta adetimin 3. Gününde ilişki yaşadım ama sürtünme yoluyla arkadan. Ve arkadan içime bosaldi ama ben ilaç kullanmadım. Bugün tam olarak ilişkiye girdim ama yine içime bosalmadi emin olmak için ella alıp içtim şu anda ellanin bana bir faydası veya zararı olur mu? Teşekkürler..

 16. Merhabalar ella ilacı kullandım adet olmam gerekiyor ama olmadım ancak adet olacak gibi karnım ağrıyor idrar testi yaptım negatif çıktı bu durumda ne yapmalıyım

 17. Hocam merhaba elle kullanildiktan sonra adet gecikmesi oluyormus peki diğer ay tektar düzene girer mi ?

 18. Merhaba hocam ben gurbet . Bende dün nisanlımla sürtüşme yaşadım. yalnız üzerimde iç camasırım vardı. Ama kasiklarımda adet sancısı gibi bir ağrı var . Artı boşalınca üzerime boşalması iç camasırım ıslanmıstı ne olur ne olmaz diye ella kullandım aynı gün içerisinde bir sıkıntı olur mu

 19. Merhaba, reglimden 3 gün önce ella kullandım tam gününde regl oldum ancak normalde 6-7 gün sürerdi şuan 10. Günüm ve hala bitmedi ilacın etkisinden olabilir mi?

  • Ayşen hanım merhaba, adetinizi geciktirme ihtimali olduğu gibi uzamada olabilir takip edin eğer devam ederse doktorunuzla görüşmenizi öneririm.

 20. Merhaba, ellayı aç karnına kullandıktan 8 saat sonra kustum. Bu durumda ilaç etkisini gösterir mi? Kullanma talimatında 3 saat içerisinde kusarsanız başka bir tablet almak için doktorunuza danışın diyor, ben bu durumda ne yapmalıyım?

  • Hale hanım sekiz saat sonra kustuysanız ilacın etkisinde herhangi bir azalma olmaz etkisini göstermiştir. burada üç saat kritik.

 21. Hocam ben 3 mayısta adet oldum snra 18 maysta birlikte oldum 3.gun ella aldim kullandim icime bosalmdi ama her ihtimale karsi ictm. Suan adet olma gerekti ama olmadim ayaklrmda sisme yanma var ne zamn adet olcam bu seklde olur ama ben yinde korkyorm hasta olmam die. Adet olmadan bi kacgun göuslerim dolgunlasirdi agri olurdu suan cok hafif agri var arada dolgunlasior geri inior sebebi nedir aceba.

 22. Kız arkadaşım 10 gün içinde 2 kez ella kullandı bir sıkıntı olur mu? Yorumları okuyunca endişelendim

 23. Arkadaşlar ben biraz olsun içinizi rahatlatmak istiyorum. Ella kullandiktan sonra adet gecikmesi yaşayanlar sakin korkmayın benimki tam 14 gün gecikti. Stres çok etkili oluyor. Ben o kadar çok stres yaptım ki belki de 10 kere çubuk test yaptım psikolojim alt-üst olmuştu artık testlere güvenmez olmuştum. Ella ne yazık ki adeg geçiktiriyor. Adet gecikmesi yaşarsanız korkmayın

  • benim 4 haziran olmam lazim olmadim bndeki stresi gor hergun dokunsan aglicam ayaklrim sisiyir ateş var gosumde agri var ama olmuorm cokk korkuorm test yapsam simdi dgru sonuc vermz.Ve hamileyim desem bi mide bulantsi fln olur oda yok oruc tutup ac kalmama ragmen hamilelik belirtisde yok.

   • Eğer gebeliğiniz yoksa yaptığınız stres adetinizi dahada öteliyor daha sakin olmalısınız veya en garantisi gidin bir hastaneye kande gebelik testi yaptırın kafanız rahat olsun.

 24. Iyi günler nisanlim ile birlikte olduktan 1 saat sonra ella içtim ama bende ne bas agrisi ne kusma ne de ların agrisi oluştu yani ellanin hic bir yan etkisi olmadı ilişkiye girdiğim gün nisanlimin bosalip bosalmadgi da belli değil tedbir amaçlı kullandım gebelik soz konusu olabilr mi acaba?

 25. Hocam merhaba kız arkadaşımla ilişkiye girdik prezervatif takılıydı içinde boşaldım çekerken prezervatif çıktı içinde kaldı sonra prezervatifi elle çıkardık spermim prezervatif de vardı ama içinede akmış olabilir elle çıkarırken die Ella kullandık iki saat sonra adet gününe bı hafta var ilacın faydası olurmu ve adet günunde sıkıntı olurmu gecikme gibi hamilelik durumu varmıdır teşekkür ederim hocam

 26. Merhaba ben 2 ay önce ella kullandım 1 hafta sonra eczacima danisark bir tane daha kullandım bi süre sonra adet oldum fakat 3 gün sürdü kesik kesik geldi gebelik testi yaptım negatif cikti 1 ay geçti ve adet günüm 3 gün gecikti tarlusal kullanıyorum fakat halâ adet kanaması görmedim tedirginim hamile olabilirmiyim ?

  • Damla hanım evde yaptığınız gebelik testine güvenmiyorsanız kanda gebelik testini öneririm kesin sonuç verir fakat bu kadar sık ella kullanırsanız bu tür adet şikayetlerinizi olması gayet normal.Ellayı ayda bir taneden fazla kullanmayınız.

 27. Eşimle 30 nisan aksami birlikte olduk icime bosaldi. Ertesi gün hemen ella kullandim. En son adetim 15 nisandi.ustunden 23 gün geçti,2 haziran oldu ben hala adet olmadim. 25 mayis gunu test yaptim negatif cikti. 1 haziranda silindikce kahverengi leke geliyor karnim adet agrisi gibi agriyor ama hala adet olamadim. Kafamda soru isaretleri var sizce ne yapmaliyim ? Bu ilaci kullaninca bu tur seylerle karsilasilabiliyor mu ?

  • Begüm hanım ilk fırsatta kanda gebelik testi yaptırın sonuç negatifse rahat olun ella adet düzensizliği yapabiliyor sizin yapacağınız streste onu daha çok tetikliyor.

 28. Hocam iyi gunler ben 29 mayista iliski yasadik 30 da sabah ella hapi kullandim 1 mayista adet oldum iki hafta sonra tekrar ilski yasadik gece 2 gibi sabah 8 de ella hapini kullandim adetim 2 gun gecikti dun test yaptim negatif cikti aadet sancilari var ama neden olmadim hala

  • Asli hanım öncelikle emin olmanız için kanda gebelik testi yaptırmanızı öneririm veya ultrasonla bir doktor muayenesi. Sancılarınız çok sık ella kullandığınız için olabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM