Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı


IMG_0003-001
Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır ( Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı )

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.

untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının zararları olacağı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

ellaertesigunhapi  fotoğraf

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4.204 yorum

 1. Merhaba benim de Bi sorum okuçaktı, 10 gün içinde 3 gün Aralık’la, 3 hap kullandım (3 gün etkili olduğunu sanıyordum , 5 gün olduğunu sizleri okuyara öğrendim) peki 3 hap üst üste kullanıldığında etkisinden kaybeder mi ?

   • Hocam biraz açıklarsanız sevinirim , hangi konuda İspir’in değildir ? Nasıl Bi etki yapabilir , şu an adetlerim 3 gün gecikti, test yaptım negatif çıktı bi kaç gün daha bekleyeceğim tekrar test yapmayı düşünüyorum

 2. Hocam 1 gün önce 40 yaşında bi kadınla ilişkiye girdim ertesi gün ilişkiye girdiğim saatte ella hapı içirdim etkisi olurmu

 3. Adetim 22 gün gecikti ilişkiden sonra 4-5 saat sonra içtim bu normal mi? Gebelik riski nedir test yaptım bir kere negatif çıktı

  • Esra hanım 22 gün geçmesi normal değildir fakat testte yaptım negatif diyorsunuz, kadın hastalıkları doktorunuzla görüşün isterseniz kanda gebelik testi veya ultrrason muayenesi yapabilir ve net sonucu öğrenmiş olursunuz.

 4. İyi gunler
  Polikist overliyim 3 aydır adet olmuyorum 5 gün önce surtunme ile birseylr yaşadik sabaha direk ella ictim direk boşama ve vijina giriş olmadi.zevk suyundan korkuyorum hamilelik riski vardir

 5. Hocam kolay gelsin kızarkadasımla adet donemi bittikten bir gun sonra condom kullanarak iliskiye girdik Aradan yarım saat gecmeden tekrardan iliskiye girdik ama bu kez kondom kullanmadık ama icine bosalma felan olmadı ama korkuyorum zevk suyunda hamile kalırmi diye. bilgilendirirmisiniz rica etsem.

  • Ve iliskimizin uzerinden bugunle beraber 10 gün gecti cok gecti ilac ela yı da kullanmadık oneriniz varmıdır acaba bize

 6. İyi günler. 2 gün önce sevgilimle sürtünme yoluyla ilişkide bulunduk boşalma vajinaya olmadı ama yine de bir miktar gelmiştir ya da zevk suyundan kaynaklı hamile kalabilirim düşüncesiyle. Ella kullandım ilişki ustunden 49-50 saat geçti sizce hamile kaldiysam Ella işe yarar mı

 7. Hocam kolay gelsin
  Ben polikistover hastasiyim 3 aydir adet olmuyordum 30 temmuzda surtunme ile iliski yaşadik icime bosalma olmadi zevk suyu geldi hemensabahinda elle ictim hamilelik riski varmidir. Adet sokucu kullanmaya başlayabilirmiyim

 8. Merhaba biz cinsel iliskiye girdik saat 3 gibi ertesi gun sabah 9 da ertesi gun hapi alip ictik ama icine 1 damla felan gitti fazla gitmedi adet gunumede 6 gün var sizce birsey olurmu ?

 9. Merhaba. Ben mayıs ayının son haftasi ella hapı kullanmıştım. Normalde 17 haziran da adet olmam gerekirken 27 haziran da adet oldum. Ve suan adetim yine gecikti. Sizce bu normal mi.ella hapından mi kaynaklı. Yoksa gebe olma riski var mi

 10. Hocam merhaba sevgilimle sürtünme yoluyla ilişkide bulunduk yanlız yumurtlama dönemi üstüne 4.5 gün geçmişti adet gününe yaklaşmıştı ilişkideyken bi miktar sperm bulaştı genital bölgesine hemen peçeteyle sildi ertesi gün ella hapı aldı 24 saat dolmadan acaba gebelik riski taşıyomu bilginize arz ederim

 11. Merhabalar hocam eşimle ilişkiye girdim prezervatif patlamış 1 saat geçmeden ella aldım içdi eşim hamile kalırmı teşekkürler

 12. Bengü hanım kanda yaptıracağınız gebelik testi size kesin sonuç verecektir biran önce yaptırmanızı öneririm ki kafanız rahatlasın.

 13. Merhaba erken arkadaşım vajina içine boşaldı 10 gün geçti 3 hafta önce de aynı şey oldu ve Ella kullandım şimdi hamileliği önlemek için ne yapmalıyım çok Üzgünüm lütfen yardımcı olun .

 14. hocam iyi günler ben mayıs 19 da sürtünerek ilişki yaşadım bi ıslaklık hissetim ama hemen yıkadım kuruttum sabah kalktım ertesi günü hapı içti adettim gecikti ama ayın 25 felan adet oldum 4 . cü günü bitti gebelik testi yaptım 0.5 gebe olmayan çıktı bu arada bakireyim hamilelik testi yaptım tek çzgi çıktı ama gine kokuyorum sizce korkmalımıyım

  • Cinsel birleşme olmadan gebe kalmanız neredeyse yok denecek kadar azdır fakar bu işin en garantisi kanda gebelik testi yaptırmaktır. Kafam rahat olsun derseniz yaptırabilirsiniz.

   • Yaptım hocam 0.5 gebe olmayan çıktı bundan 4 gün önce hastaneye gittim mide bulantıları vardı idrar tahlili istedi ve kan aldılar hamile olsaydım çıkardı galiba sizce

 15. İlişkiye girdim sonra elma aldım bi kaç saat sonra tekrar ilişkiye girdim. Başka ilaç almadım. Adetim 4 gün gecikti Test yaptım negatif çıktı . 2 gün daha gecikti 6 gündür adet olmadım sebebi ne olabilir.

 16. Ben geçen gün erkek arkadaşimla ilişkiye girdim ve boşaldi sonra hemen ella kullandim hamile kalma riskim.varmi çok korkuyorum

 17. Yumurtlama döneminde ilişkiye girdim korunmasız bir şekilde iki defa arayla. İçime boşalma olmadı ama zevk suyundan hamile olursam? Beş saat sonra ella kullandım. Bir ay önce de ella kullanmıştım. Kullandıktan sonra adet olmuştum gününde. Hamilelik olur mu???

  • İhtimal düşük olsada tabiiki gebelik riski vardır ella kullanmışsınız onunda başarı oranı yüz kadından ikisinin hamile kalma ihtimalini düşünürsek risk gerçekten düşük.

 18. Merhabalar. İlişkiye girdikten sonra ertesi gün bu hapı aldım. Adetimde gecikme var. Hamile olma gibi bir risk varmı?

  • Aynur hanım ella kullanan kadınların %2 sinin hamnile kalma riski vardır fakat adet gecikmeside yapabiliyor bu yüzden bir gebelik testi yapmanızı öneririm.

 19. Kız arkadasimla iliskiye girdik kondom yirtildi geri cekildim uzerine biraz gelmis icinede gelmis olabilir yarim saat icinde ella ilacı kullandi sizce etkisi olur mu

 20. HOCAM HAYIRLI BAYRAMLAR ACIL CEVAP VERIN NE OLUR. BEN SÜRTÜNME YOLU ILE NİSANLIMLA SÜRTÜŞME YASADIK IÇ CAMASIRIM VARDI ÜZERİMDE NE OLUR NE OLMAZ SÜRTÜŞME ESNASINDA IÇ CAMASIRIM KAYMISTIR KORKUSUYLA AYNI GÜN ELLA HAP KULLANDIM. 2 GÜN ÖNCE ADET OLMAM GEREKIYORDU OLMADIM 28. GUNUM BITMESINE RAGMEN HALA OLMADIM AMA SIRTIM VE RAHIM AĞZINDA ADET SANCILARI ARA ARA GELIP GIDIYOR SIZCE NAPMALIYIM ÇOOOK KORKUYORUM LUTFEN ACIL CEVAP VERIN .

   • Hocam peki bu yan etkileri ne zaman bitecek rahimimin ağzında çok kötü adet sancısı gibi bir sancı var ama adet olamiom sıvı var iltihap şeklinde ve mide bulantim var stresten kaynaklı mı bunlar hepsi

    • Ayrıca hocam bir yanma var. Enfeksiyon olabilir mi ultrason yaptm birşey çıkmadı kan tahlillerim de yarın çıkıyor

 21. Kiz arkadasimin yaklasik 5 gunluk gecikmesi var (adet gecikmesi)bu hapin kullaniminin bir fatdasi olur mu

 22. 19.06.2017 BETA HCG DEĞERİM 0.00 21.11.2016 BETA HCG DEĞERİM İSE 0.28 YÜKSEK OLAN BETA DEGERİ İSE NEDEN HAMİLE DEGİLDİM GEÇMİŞ ZAMANDA ??

 23. Eşim kondon kaymasıyla icime boşaldı ertesi gece tekrardan oldu fakat ella tableti 2 gün sonra almak zorunda kaldim bu durumda tablet hamileligi engeller mi çünkü farklı günler de iki defa oldu

 24. Merhaba ben nişanlımla ilişkiyi girdim 2 gün önce ilk boşalmam içine boşalmadım ama lavaboya gitmedim penis içerisinde sperm temizliği yapmadan (hani tuvalette işemeden) Bi daha ilişkiye girdik ve bu gün ella hapı aldım kullanacak acaba hamile kalma gibi Bi şans olabilir mi

 25. 1 ay olmadan 2 kez ella kullandım reglim 7 gün gecikti 2 kez test yaptım ve negatif çıktı. Gecikme süresi en fazla kaç gün? Gecikme ilaca mı bağlıdır?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM