Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı


IMG_0003-001
Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır ( Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı )

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.

untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının zararları olacağı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

ellaertesigunhapi  fotoğraf

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4.424 yorum

 1. Merhaba hocam ben ilişkiden hemen sonra ella hapı içtim fakat üstünden baya gecti yan etkileri hala devam edermi ayrıca adetim se 3 gün gecikti normalmi bu kafam cok karışık lütden cvp verin ayrıca karacigere 1 ay once ıctıgım ılaç zarar verirmi nolur benide aydınlatın teşekkür ler

 2. Dünden ella kullandı da bugun adet olacak sancısı var olmadı gecikme normal mi bide sancısı normalmi
  Ağrı kesici içse bir şey olur mu

 3. Sevgilim ella hapını içti norlamde bugun adet olması gerekiyodu daha olmadı ve ağrısı var adet gecikmesi ve ağrısı normal midir.

  • Yorumlardanda okuyacağınız gibi ella kullanan bayanlarda adet düzensizliği şikayetleri olabiliyor.

 4. Sözlümle sürtünme yoluyla ilişkiye girdik hiç boşalma olmadan zevk suyu Genital bölgesinin girişine gelmis olabilir fakat en son bosalmadan bi kaç kez tuvaletimi yaptım (1gün once) RİSK nedir şimdiden teşekkürler.

 5. Esimle adetimn bittigi ertesi gun berabr olduk ve esim icime bosaldi 3 gun snra ella kullndm 3 gun snra tekrar birlikte olduk fakt esim gene icime bosaldi ve bn 4 gun snra ella hapi ictm. Ve su an adetim 6 gun gecti gebelik testi yaptm negatf belirgn ckti ama cok belirgn olmayan bir cubk daha ckti ella hapi yznden mi adet olmadm yoksa hamilemiyim.

  • Öncelikle ella hapını bu kadar kısa zamanda tekrar kullanmamalısınız ondan kaynaklı olabilir. Prospektüsünde yazdığı gibi ayda bir defadan kullanılması önerilmiyor.

 6. Eşimle ilişkiye girdik dışarı bosaldi 24 saat sonra tekrar iliskiye girdik yine dışarı boşaldı ama bunun cok güvenilir bir yontem olmadığını bildigimden 2.iliskiden 1 saat sonra ella kullandim..2 iliski arasinda 24 saat var ve 2.iliskiden 1 saat sonra ella aldim..ikisinede etki eder mi?

  • Şöyle söylüyeyim Pınar hanım ikinci ilişkinize başarı oranı daha yüksek olacaktır çünkü ilk ilişkinizin üzerinden 24 saat geçmiş. Ella ertesi gün hapını korunmasız ilişkiden sonra ne kadar kısa sürede kullanırsak etkisi o kadar yüksek olur.

 7. İyi günler sevgilimle seviştik ama içine girmedim sadece birazcık üstten sürtüşme yaptım ve karnına boşaldım . Sadece sürtüşmeden dolayı bile bir risk olduğu için hapı kullandı. Ve kendisi bakire . Sizce hamile kalır mı

 8. Eylülün 2 sinde ilişkiye girdik ella kullandım. 4 Eylül de tekrar oldu ama prezervatif vardı ancak çıkmıştı vajinanin ağız kısmından aldım. Ellanın etkisi 5gün geçerli mi tekrar içmelimiyim?

  • Merhaba, Ella içildikten sonra beş gün etkisi yoktur bu bilgi yanlıştır. Korunmasız ilişkiden sonra beş gün içerisinde kullanılması gerekir oda mümkün olan en kısa sürede.

 9. Merhabalar hocam. Ben nışanlım ile bu sabah sürtünme yoluyla bi ilişki yaşadım. Vajinama ya da herhangi bi şekilde benim üzerime boşalmadı çekilip boşaldıgında ise peçete ile temizledi ve devam etmedik sonrasında. Ama biz ilişki yaşarken çok az bi zevk suyu genital bölgeme gelmiş olabilir. Bi ihtimal yani. Ertesi gün hapı almama gerek var mı bilgi verebilir misiniz acaba?

 10. Merhabalar.3 gün önce adet dönemim bitti ve dün gece nişanlımla seviştik saat 4 buçuk gibi içime boşaldı.Üzerinden 8 saat sonra Ella hap kullandım ve hamile kalma riskim varmı

  • Hayal hanım 8 saat kısa bir süre olduğu için başarı oranı yüksek olacaktır fakat kesin değildir, yüz kadından ikisinin hamile kalma riski vardır.

 11. Mrb sevgilimle ilişkiye girdik 2 gün sonra Ella kullandım 1 tane ve adetim yeni bitmişti ilişkiye girdgimiz gün ve şuan 1 hafta oldu adet filan olmadım tekrar sizce neden normal mi

 12. Merhabalar eşimle 21 de ilişkiye girdik ama ella 23 de içtim aradan 6 7 gün geçti ve tekrar bir ilişki yaşadık tekrar ella hapı kullanmam gerekiyor mu.?

  • Tuğçe hanım ellanın beş güne kadar etkisi vardır sizde ikinci günde kullanmşsınız fakat altı yedi gün sonraki ilişkinize bir etkisi olmayacaktır.

 13. Merhabalar ben sabah nişanlımla cinsel ilişkide bulunduktan 1 saat sonra ella ertesi gün hapı kullandım. Ama aynı günün akşamı korunmasız bi ilişki daha yaşadık ve içine boşalma oldu sizce gebelik riski nedir bir ilaç aynı gün içinde gerçekleşen 2 cinsel ilişkiyi de etkiler mi

 14. İyi günler kız arkadaşımla ilişkiye girdik ve 3. Boşalmam olan son seferde cıkarken prezervatif içerde kaldı ve elimle aldım prezervatifi sonrasında yaklaşık 55-60 saat sonra ella uyguladık korkmama hacet varmıdır ?

 15. Merhaba doğum yapalı iki ay oldu dün gece şimle ilişkiye girdik eşim dışarıya bosaldiktan sonra penisini temizlemeden içime girdi bende bu sabah saat 9-10 arası Ella içtim hamile kalırım mıyım Ella döllenmeyi etkiler mi

  • Merhaba, içeriye bir boşalma olmadıysa ihtimal düşüktür sabahta ella almışsınız bir sıkıntı olmaması gerekiyor.

 16. Aslında 3 aylık igne kullanıyorum ama eşimle ilişkiden sonra emin olmak için 1 sefere mahsus ella içebilirmiyim..sakıncası var mı

 17. 1 hafta önce iliskiye girdim sonra ella hap kullandim adet oldumve sonra tekrar iliskiye girdim ella hap attim etkisi nedir

 18. 1 hafta önce ilişkiye girdim ellayı kullandım adet oldum adetim bitti tekrar ilişkiye girdim ve ella attım bi daha adet görmedim işe yarar mi

  • Öncelikle ella ertesi gün hapı korunmasız ilişkiden hemen sonra kullanılması gerekmektedir. İlacı içtikten sonraki korunmasız ilişkinize bir etkisi olmayacaktır fakat şunuda unutmayınız ki ella ertesi gün hapı ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmez.

 19. Nişanlımla ilişkiye girdik zevk suyundan şüpheliyim Ela’yı ilişkiden 5 gün sonra kullandım teste yaptım negatif çıktı adetim erken oldu dış gebelik olma olasılığı var mıdır

 20. Merhaba bir sorum olacaktı nışanlımla ilişkiye girdik ve 4 saat sonra Ella kullandım Ve Bi 8 saat sonra tekrar ilişkiye girdik ve içime boşaldı tekrar ella almalımıyım yoksa o etki eder mi

  • Elif hanım, öncelikle ella ertesi gün hapı korunmasız ilişkiden hemen sonra kullanılması gerekmektedir. İlacı içtikten sonraki korunmasız ilişkinize bir etkisi olmayacaktır fakat şunuda unutmayınız ki ella ertesi gün hapı ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmez.

 21. Merhabalar 1 saat önce kız arkadaşımla ilişkiye girdik.iliskiye girmeden hemen önce kız arkadasim rahatlamisti. Iliskiye girerken kordon falan kullanmadik ve icine de boşalmadim zaten. Sonra bir defa daha yaptık yine icine bosalmadim. Acaba hamile kalma riski nedir ?

 22. Sevgilim 45 saat sonra ella hapını kullandı bunun % kac olarak başarılı cevap vermesi gerekiyor hocam cevap verirseniz sevinirim

 23. İLİŞKİDEN BİRGÜN SONRA ELLA HAPI KULLANDIRDIM SEVGİLİME BOŞALMA OLMADI H İLACI KULLANDIKDAN 2 SAAT SONRA TEKRAR İLİŞKİYE GİRDİK. YİNE BOŞALMA OLMADI SADECE VAJİNAL BÖLGEYE SIZMIŞ OLMA İHTİMALI KONUSUNDA ŞÜPHELİYİM O YÜZDEN YENİ HAP ALMAM GEREKİYORMU ACİLEN BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  • Öncelikle ella ertesi gün hapı korunmasız ilişkiden hemen sonra kullanılması gerekmektedir. İlacı içtikten sonraki korunmasız ilişkinize bir etkisi olmayacaktır fakat şunuda unutmayınız ki ella ertesi gün hapı ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmez.

 24. ella işe yarıyor benimde nisanlim icime bosalmisti yalniz en kisa surede almalisiniz dogru kullandgi zaman ise yariyor en azindan ben %2lik riske girmedim hepinize yecmis olsun

 25. Sevgilimle 5 saat falan seviştikten hepsinde içime boşaldı son bosalmasindan yarım saat geçmeden elle kullandım ve şuan adetim gecikti hamile kalmiş olabilir miyim ya yoksa gecikme normal mi

  • Kader hanım muhtemelen yaptığınız strestende olabilir veya normal bir gecikmede olabilir bunu anlayabilmek için sabah ilk idrarla gebelik testi yaparsanız net sonucu almış olursunuz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM