Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı


IMG_0003-001
Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır ( Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı )

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.

untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının zararları olacağı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

ellaertesigunhapi  fotoğraf

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4.424 yorum

 1. iliskiden bir gün sonra ella hapı kullandim 13 ekimde adet olmam gerekiyordu olmadim ama hergün az miktarda kahverengi akıntı geliyor bu adet kanaması yerinemi geçer ?

  • Ayşe hanım öncelikle bir gebelik testi yapın, sonuç negatif ise Ellanın adet düzensizliği yaptığına istinaden yorumlar oldukça fazla.

 2. Yardim lutfen esim iliski esnasinda icime bosaldi 1saat icinde ella kullandim 12sinde adet olmam gerekirken 9 unda oldum 5gun surdu bugunde kahverengi akinti gordum yerlesme kanasimi yoksa adetten kalan kanamidir cocuk icin hazir degilim cvp verin lutfen

 3. Erkek arkadaşımla ilişkiye girdik boşalma falan olmadı prezervatif yirtildi bende önlem için 3.gun akşamı hap aldım ella kullandım adetime 1 gun kaldı hiç bi adet belirtisi yok
  Sizce normalmi ve bide ilaç yutamiyor arkadaşım direk yemis onada etki edermi:)

  • Başak hanım diğer yorumlardada yazdıkları gibi ella adet düzensiliği yapabiliyor, gebelik ile ilgili şüpehniz varsa test yapmanızı öneririm.

  • Acil yardim esim icime bosaldi ve 1saat sonra ella kullandim 12 sinde adet olmam gerekirken 9 unda adet oldum 5gun surdu dungece de hafif kahverengi kanama oldu yerlesme kanamasimidir hamile deyilimdir degilmi cvp lutfen cocuk icin hazir degilim

 4. Merhaba ben bir şey danışacağım erkek arkadaşımla korumalı olarak ilişkiye girdim prezarvatif yırtıldı boşalma olayı oldu hemen orda çıkarttım içimden daha sonra 20 dakika içinde ertesi gün hapı aldım yarında doğum kontrol hapı alacağım nöbetçi eczanede yoktu hamile kalma riskim var mıdır doğurgan dönemim de değildim

  • Öncelikle ertesi gün hapını çok kısa sürede aldığınız için başarı oranı yüksek olacaktır sonrasında alacağınız doğum kontrol ilacının önceki korunmasız ilişkinize bir etkisi olmaz.

 5. eşimle ilişkiye girdik icime bosaldi ertesi gun hemen ella hapinaldim ve ictim 22 eylülde adetim bitmisdi 13 ekimde adet olmam gerekiyordu olmadim tamam hap adet geciktirebilir ama kahverengi bi akıntı geldi bunun sebebi nedir?

  • Tuğbanur hanım, Ella kullanan kadınlarda bu tür adet gecikmesi veya düzensizliği şikayetleri olabiliyor.

 6. Meraba. Ben reglim bittikten sonraki gün cinsel ilişki yaşadım içime boşalmadı yani 1 dakika bile sürmedi ilişki ondan 3 gün sonra tekrar girdim ilişkiye yarım saatten az bi süre sonra ella kullandım hamile olma riskim var mı şuan kasıklarım ağrıyo

  • Damla hanım korunmasız ilişkiden sonra 120 saate kadar etkisi vardır, sizin ilk ilişkinizin üzerinden 3 gün geçmiş fakat faydası olacaktır.

 7. Kız arkadasimla yumurtlama gununden bir gun once iki kere ard arda iliskiye girdik. Ilkinde prezervatifin icine bosaldim ve herangi bi patlak ya da yirtilma olmadi fakat ikincisinde bosalma olmadan prezervatif yirtildi yaklasik 5 saat sonra ella hapi kullandi 4 gun oncede kullanmisti sorum hamile kalma ihtimali nedir ve ellayi ikinci kez kullandiginda etkisi dusmusmudur (ella dogum kontrol yontemi olmadigini bilmemle beraber mecbur kaldik )

  • Öncelikle bu kadar sık kullandığınız için adet düzensizliği gibi şikayetler yaşıyabilir ve mutlaka aklınızda olsun ellayı ayda bir defadan fazla kullanmanız önerilmez.

 8. Erkek ark. İliskiye girdik regl ilk günüydü prezervatif yırtıldı 30 saat içinde ella kullandım etkisi olurmu? Regl olup kullanmamda sakınca var mı?

  • Korunmasız ilişkiden sonra en kısa sürede kullanılması başarı oranını arttırsada 120 saate kadar etkisi vardır Seçil hanım.

 9. Eşimle birlikte olduk bir kaç kez içime boşaldı ertesi gün ella hapı kullandım ne kadar iyi olur

  • Zeynep hanım Ella ertesi gün hapını kısa sürede kullandığınız için etkisi yüksek olacaktır fakat Ella kullanan yüz kadından ikisinin hamile kalma riski vardır.

 10. Iyı geceler agustos 15 normal adet oldum 2 hafta sonra agustos 30 günü bırlıktelıgım oldu ella kullandım ve eylul 04 gıbı adet oldum.. erken adet oldum ve normal adet günüm ekım 15 mı yoksa ella kullandığım ve 04 eylul de oldugum tarıhı göre mı olacagım

  • Yasemin hanım Ella adet düzensizliği yapabiliyor bu tür şikayetler oldukça fazla, bir sonraki adetiniz normal gününde olabilir.

   • Iyi geceler,eşimle korunmasiz bir iliski yaşadim ice bosalma olmadi fakat garantiye almak icin on iki saat icerisinde ella kullandim. Yumurtlama doneminde degildim. Fakat adetimte on gun gecikme yaşadim. Bugun gebelik testi yaptim sonuc negatif cikti. Ilacin bu kadar gecikme yapmis olmasi mumkun mu yoksa hamilelik olasiligi mi var

    • Gonca hanım teste çıkan sonucun doğru olma ihtimali yüksek çünkü ella ertesi gün hapı kullanan kadınların adetlerinde düzensizlikler olabiliyor. Bir kaç yorum okursanız bu tür şikayetlere sıkça rastlayacasınız ayrıca ilacıda en kısa sürede doğru zamanda kullanmışsınız.

 11. Merhaba eşimle birlikte olduk ve içime bir iki defa boşaldı ertesi gün yine aynısı oldu ve ella hapını kullandım Hamile kalma olasılığım nedir acaba

  • Ayşe hanım Ella 120 saate kadar etkilidir, ilk ilişkinizle ikincisi yakın olduğu için etkisi olacaktır.

 12. adetime iki gün kala birlikte olduk içime boşaldı sevgilimle ama iki hafta boyunca ella hapı kullanmadım. İki hafta sonra yine aynı durumda ilişkiye girdik bu defa ella hapını kullandım ama dördüncü gün kullandım hamile kalma riskim var mı ?

  • Ceylan hanım Ella korunmasız ilişkiden sonra en fazla 120 saate kadar kullanılması gerekiyor oda en kısa zamanda içmeniz lazım her geçen saat başarı oranı düşmektedir ve 120 saatten sonra hiç bir faydası olmaz yani risk çok yüksek

 13. İlişkiden sonra her yerimi bol suyla yikadim yarinsi günü ella kullandjm ama yinede tedirginim hamilelik ihtimalinden

 14. Erkek arkadaşımla bı ilişkiye girdik içime boşaldı yanlışlıkla 10 dakika sonra Ella hapindan içtim bı sorun olur mu çok takintiliyim bide adet donemime yaklaştım

  • Ella’yı en kısa sürede kullandığınız için başarı oranı yüksek olacaktır fakat yüz kadından ikisinin hamile kalma riskide vardır. Gebelik testi yaparak daha net öğrenmiş olursunuz.

 15. Sevgilimle iliskiye grdikten sonra bosalirken prezarvatif yirtildigini farketim geri cekerken biraz vajinamin uzerine geldi bi kac damla felan ertesi sabahi ella ictm gebe kalmis olabilirmiyim

 16. Ben sevgilimle iliskiye gireli 9 10 gün oluyor ve şimdi happi alsin mi sevgilim simdilik çocuğumuzun olmasindan korkuyorum
  .. yardımcı olursaniz sevinirim..

 17. Bu ilacı kullandıktan sonra etkisi ne zmaan geçer yani iştahin açılması kilo alımı vücudun su tutması bunlar ne zaman geçer

  • Berna hanım bu tür yan etkiler çok nadiren olabilir şu ana kadar hiç bu tür şikayet yazan olmadı.

 18. Sevgilimle iliskiye girdik tam bosalirken geri cekti prezarvatif yirtildigini farkettim vajinama geldi 3 damla felan ella hapini icsem onlemis olurmuyum gebeleigi yada gebe kalirmiyim?

  • Gamze hanım en kısa sürede içmek şartıyla beş güne kadar etkisi vardır fakat her geçen zaman başarı oranı düşer.

 19. Merhaba nişanlımla 15 ağustosta ilişkiye girdik içime boşalmasından hemen sonra ella kullandım 27 Ağustos t da ilişkiye girdik tekrar ella kullandım ve 1 hafta sonra Regl oldum şuan regl belirtilerim var biraz geciktim fakat mide bulantısı baş dönmesi de yaşıyorum sizce hamile olma ihtimalim var Mıdır ?

  • Seda hanım ertesi gün hapını doğru zamanlarda kullanmışsınız fakat ilacı doğru kullanıpta hamile kalma riskide vardır buda yüz kadından ikisidir. Bir diğer konuda ella ertesi gün hapının ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmez. İlk fırsatta gebelik testi yapmanızı öneririm eğer stres yaptıysanız buda gecikmesine sebeb olmuş olabilir.

  • Kusura bakmayın birşey soracaktım bir ay içerisinde 2 defa kullanmanız vücudunuzda nasıl bir etki yarattı birde gebe kaldınız mı aceba ?

 20. merhaba eşimle ilişkiye girdikten yaklaşık 10 saat sonra ella hapını kullandım.İlacı içtikten 2 gün sonra kasıkta ağrılarım oluyor aynı zamanda yumurtlama ve doğurganlık haftam kasık ağrım sizce hangisinden olabilir adetime daha 2 hafta ?

  • Esma hanım Ella kullanan kadınlarda adet düzensizliği gibi şikayetler olabiliyor yorumlarda okuyabilirsiniz, bundan dolayı şikayetiniz oluşmuş olabilir.

 21. Merhaba ben 1 ay içerisinde iki kere ella kullandım adetim 10 gün gecikti.. mide bulantısı falan yok ama göğüslerinde büyüme var acaba bir yan etki mi yoksa başka birşey mi

  • Hande hanım ella kullanan kadınların yüzde iksinin hamile kalma riski vardır öncelikle bunu ortadan kaldırmak için bir gebelik testi yapmalısınız, sonrasında gecikmeyle ilgili bayağa bir yorum var bu tür adet düzensizliği şikayetleri olabiliyor.

 22. Benim bir yasinda cocugum varim. eşimle ilişkiye girdikten sonra boşalma durumu oldu iki saat sonra ella kullandım.Adet olmama bi kaç vardi şuan oldum ama biraz uzun sürdü normalde bu kadar uzun olmazdı ilaçtan dolayimi yoksa bi hamilelik beirtsi var mıdır .

  • Sümeyra hanım öncelikle bir gebelik testi yapmalısınız, ella kullanana kadınlarda adet düzensizlikleri olabiliyor.

 23. Merhaba ben ella hapını ilişkiden çok kısa bir zaman sonra kullandım fakat kesin sonuç vermesi için ertesi gün bir tane daha kullandım bir yan etkisi olurmu

 24. Ben ella kullandım ve hamile kalabilme ihtimalinden çok korkuyorum kalma ihtimalim kaç acaba ilişkiden 3 saat sonra içtim

  • İdil hanım günaydın, yüz kadından ikisinin hamile kalma riski vardır fakat kısa sürede içmişsiniz başarı oranının yüksek olması gerekir.

 25. Ben şu iki senede 3 kere aldım
  Bir kere daha albilrmiyim acaba??
  Korkuyorum iki sene sonra hamilelik hiç olmaz diye

  • Elif hanım Ella’nın prospektüsündede yazdığı gibi ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmez.

 26. Ella hapin kaç gün etkisi var ben attım ve sonra çocuk yapma kararı aldım kaç gün sonra hamile kalma olasılığım var acaba

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM