Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı

IMG_0003-001Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı
Ella 30 Mg 1 Tablet

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

Gebelik Hesaplama aracına son adet tarihinizi girerek kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.
gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır
Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.
untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

Olası Yan Etkiler
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Satış Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

IMG_0001-001  IMG_0002  fotoğraf

Sosyal Medyada Paylaşın:

593 yorum

 1. Merhabalar partnerimle sürtünme yoluyla ilişkiye girdim bakireyim üzerime boşalmadı fakat zevk suyundan şüpheleniyorum fazla temas olmasa da..yaklaşık 10 saat kadar sonra ella ertesi gün hapı kullandım. Hamile olabilir miyim?

 2. Nişanlım la sürtünme yolu ile ilişkim oldu yanlız bende iç camasirim vardı vede boşalma dahi olmadı ama zevk suyundan kortugum için Ella hapı 1 saat kullandım ama normal günümü 10 gün geçmesine rağmen hiç bir belirti de yok hamile olma ihtimali varmı cevaplariz sevinirim

  • ecrin hanım merhaba, ella zaten adet düzensizliği veya gecikmesi yapabiliyor birde sizin stresiniz eklendiyse bu kadar uzun sürmüş olabilir fakat siz yinede bir gebelik testi yapmalısınız.

 3. merhaba lütfen yardımcı olurmususnuz ben 5 aylık evliyim tatil nedeniyle regl geciktirici kullandım ilacı bıraktıktan bir gün sonra eşimle korunmasız cinsel birliktelik yaşadık.sabahına regl oldum. ertesi gün hapı kullandım bir sorun olurmu hamile kalırmıyım

 4. Emziriyorum ve adet olmadim alti aydir fakat esim uzerime bosaldi hamile kalirmiyim acabaa ertesigunu hapi kullanmalimiyimmm

 5. Merhaba… Ella kullandım fakat yan etkilerinin hiç birini yaşamadım bu iyi bişey mi yoksa bi sıkıntı mı var ?

  • Nagihan hanım yorumlarda okuduğunuz yan etkiler sizdede olacak diye bir kural yoktur, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bir sıkıntı olmaz.

 6. Nişanlımla dün korunmasız birlikte olduk zarıma kadar girmedi içimede boşalmadı hamile kalırmıyım ? Lütfen acil ceval verin rica ediyorum.

 7. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?
  Nişanlımla haziranın 16 gecesi yani adet dönemimin 17. Günü sürtünme yoluyla ilişki yaşadık. Bakireyim ve Boşalma olmadı ama zevk suyundan korktuğumuz için 4. Günde ella kullandım. Fakat 2 gün sonra 2-3 gün süren kahverengi kanamam oldu. Yerleşme kanaması 7. Günde başlayabilir mi çok korkuyorum.
  Bugün 18. Günüm kanamam adet sayılıyor mu yoksa gecikmeli olarak adetimi beklemeli miyim?

  • Öncelikle Ella bu tür adet düzensizlikleri yapabiliyor fakat bunu öğrenmeniz için en güzel sabah ilk idrarla bir gebelik testi yapmanız.

 8. Merhaba ben 4 gün evvel adetten bittim. Dün eşimle ilişkiye girdim. Hamile kalma olasılığım var mı ve ertesi gün hapı kullansam faydası olur mu ?

  • İhtimal tabiiki var Suzan hanım fakat korunmasız ilişkiden sonra en kısa sürede Ella kullanmalısınız beş güne kadar faydası olabiliyor.

 9. Kız arkadaşım dün ella yı kullandı bugün kahverengi lekelenme oldu bir kaç damla sizce normal mi kötü bi durum var mı herkeste mi oluyor

 10. Cumartesi ella hapı kullandım bu gun pazar ve kanamam var normalde bir hafta var adet olmama acaba normal mi

 11. 3 ay arayla ella kullandım son kullanışımdan 2 gün önce adetim bitmişti şimdi üzerinden 55 gün geçti yani 2 ay adet olmadim sonrasında 2 3 kere test yaptık negatif çıktı neden böyle olmuştur

  • Esra hanım ella adet düzensizliği yapabiliyor fakat sizinki uzun sürmüş isterseniz doktorunuzla bir görüşün.

 12. Nişanlımla 2 gün önce yakınlaştık sürtünme falan da olmadı zaten üzerimizde kıyafetler vardı sonra onun çok az zevk suyu benim organıma değdi onun elindeyken oldu ama ilaç kullandım sonra korkudan bişey olur mu

 13. Mrb ben iki gun once iliski de esimin korunmadgindan dolayi hamile kalmktan korkuyorum bugun alsam bu ilaci fayda edermi hamile kalmamam icin lutfen yardimci olurmusunuz

 14. Slm ella kullandim ama kullandigimdan bu yana kasiklarimda sancı var acaba nedir kötü birsey olurmu tşkler simdiden

 15. Merhabalar, bugün yumurtlama günüm ve dün nişanlımla üzerinizde çamaşırlarımız varken yakınlaştık. Boşalma olmadı sürtünme yoluyla bişeyler yaşadık. Zevk suyundan korkuyorum fakat ella almadım. Sizce bu durumda gebelik ihtimali var mıdır ella kullanmalı mıyım? Lütfen yardımcı olur musunuz

 16. Merhaba lar eşimle adetim bittikten sonraki gün pazar gecesi ilişkiye girdim ve içime boşaldi hamile kalmak istemiyorum şu an salı gunundeyiz ve ertesi gün hapı kullanmak istiyorum ise yarar mi ama çok fazla yan etki yapmış yorumları okudum açıkçası korkuyorum ne yapmaliyim

 17. Merhaba , ben ella’yı 3 gün arayla iki defa kullandım.kendimi çok körü hissediyorum 2 aydır regl olmuyorum ve sıkıntıdan şişkinlikten kafayı yiyeceğim cok berbat bir durum ne yapmalıyım hasta olamıyorum

  • Sera hanım ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmezken siz üç gün arayla kullanmışsınız çok yakın olduğu için bu tür şikayetinizin olması gayet normal, doktorunuzla görüşmenizi öneririm gerekirse adet söktürücü gibi ilaç önerebilir.

 18. Merhaba yaklaşık 5 gün önce ella kullandım kullandıktan 3 gün sonra boğaz ağrısı ve şişliği ve mide bulantisi sebebiyle doktora gittim idrar yolu ve bogaz enfeksiyonu oldugu anlasildi bunun sebebi ella kullanmamdir ve eger bu bir yan etkiyse yapabilecegim bir sey var mi?

 19. Merhabalar yaklaşık 1 ay öncr ertesigün hapı kullandım sonrasında da adetimi oldum. Normalde 2-3 gün geç başlayan adetim 2 gün kadar erken başladı ve o günden bu güne kadar yumurtalıklarımın bulunduğu yere yakın aşırı ağrım oluyor. Bu normal midir yoksa olası bir zarar söz konusu mudur?

 20. Mrb korumasiz ilişkiye girdim hemen ella kullandım ama ertesi akşam tekrar istemeden korumasiz ilişkiye girdim tekrar ella kullanmam gerekir mi???Lütfen acil cevap

  • Evet gerekir Leyla hanım fakat şöyle bir durum var ayda bir defadan fazlada kullanılması önerilmez bu yüzdende doktorunuzla görüşmeniz önerilir ilacın prospektüsünde.

 21. Yan etki yaptı kasık ağrısı ve karın ağrısı. bi sorun olur mu etkisini göstermemiş mi olur ? Veya normal bi durum mu

 22. İyi Günler 5 gün önce ella ertesi gün hapı kullandık hapı kullandıktan 3 gün sonra idrar yolu enfeksiyonu ve boğaz ağrısı çıktı yüksek ateş var böbrekde 5mm çapında taş olduğu söylendi hapın bi yan etkisi midir ne yapabiliriz?

 23. merhaba doktor bey, ben bundan iki ay önce ella kullandım. ellanın üstüne adetimi oldum normal bi şekilde fakat bu ay hem 28 günü tam doldurmadan erken adet oldum üstüne kanamam aşırı az ilk defA Böyle bişey yaşıyorum. tabi adetim ilk başladıgında iki tanede agrı kesici kullandım acaba azalmasını onlarmı etkilemiştir. aslında buda ilk agrı kesici kullanmam değil. korkuyorum. ella adet düzensizliği yaptıgında bu kendiliğinden düzeelirmi

  • Merhaba, öncelikle ağrı kesiciler aynen dediğiniz gibi adetinizi etkiliyor birde üstüne ella düzensizlik yapmış olabilir, bir sonraki adetinizde düzelme olacaktır.

   • öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. son bişey daha sorucam. ellayı gecen ay almama ragmen o ay ki adetimi engellemezken bu adetimi neden engelledi onu anlayamadım. o halde doktora gitmeme gerek yktur dimi

  • ilişki sırasında içinize boşalma vs birsey olmuş muydu. bende nişanlımla sürtünme yoluyla iliskiye girdik onda kıyafet vardı bende ise yoktu ice dogru cok ittirdi. kiyafetten gecmemistir diye dusunuyorum ama genede 6 saat içinde ella kullandım şuan aşırı bel agrim karin agrim var akıntım hep olurdu şimdi hiç yok korkuyorum bende hamile kalirsam diye tamda yumurtlama donemindeydim

 24. Merhaba , nişanlımlar adet gününumun bittiğinden bir gün sonra sürtünme yoluyla ilişkiye girerken bir anda kanamam oldu ve o sırada üzerime boşaldı . Ne olur ne olmaz diye yaklaşık 3 gün sonra Ella kullandim. Fakat kanamam durmuyor . İlk iki gün lavaboya gittiğimde geliyordu yaklasik bir haftadır da kanamam var Ella adet döneminin uzatır mı ?

 25. Merhabalar, adetim 6 mayısta bitti ve 12 mayısta nişanlımla yakınlaştık. Sürtünme olmadı sadece kendi organına dokunduktan sonra benim organıma dokundu fakat boşalma olmadan zevk suyundan korktuğum için bugün test yaptım ve negatif çıktı. Aslında 6 gün sonra adet olacağım ve göğüslerim çok ağrıyor ama 2 gündür bu olayı düşündüğüm ıçin midem mi bulanıyor yoksa bir baskı mı var anlayamıyorum. Ella kullanmadım ama aklımı kurcalıyor sizce gebelik riski var mıdır ?

 26. merhabalr eşmle birlkte oldk ertesi gün hapı içtm ama 19 gün oldu adt olmadım test yaptım ama cıkmıo bişy ilk gebeliğimdede kan testinde cıkmadı ama sora tekrar yaptrdm bir hafta sora 4 hftalık hamile oldugumu ögrendim şimdide öle bişy olabilr mi bilgisi olan var mı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM