Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı

IMG_0003-001Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı
Ella 30 Mg 1 Tablet

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

Gebelik Hesaplama aracına son adet tarihinizi girerek kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.
gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır
Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.
untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

Olası Yan Etkiler
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Satış Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

IMG_0001-001  IMG_0002  fotoğraf

Sosyal Medyada Paylaşın:

593 yorum

 1. Merhaba lutfen acil cevap 14aylik kizom var ve sadece emziriyorum bugun ella almam gerekli ama kizimi nasil emzirmeden durduracagimi bilemiyorum sute gecen hormon miktari nedir bol su icsem bi yarari olur mu ne yapmam lazm cok moralsiziiimmmm

 2. Sevgilimle ilişkiye girdik fakat prezervatif yırtıldı içime boşaldı ertesi gün hapı ise yararmı ne yapmamız lazım ertesi gün hapını kullandıktan sonra belli olur mu bi sıkıntı cikarirmi tam olarak sorunumuzu çözer mi yardımcı olursanız sevinirim

 3. Ben Ella kullandım ilişkiden bir saat sonra sevgilim içime boşaldı ama kısa sürede hapı kullandım bir saat içinde etki eder mi sizce

 4. İyi günler ben ella kullandıktan 2 gün sonra adet gördüm fakat 1 gün sürdü. 15 gün geçmeden tekrar adet gördüm ve 10 gündür adetim kesilmiyor bu ella ilacın etkisinden mi yoksa başka bişey mi yardımcı olurmusunuz?

  • Merhaba yukarıda yorumlardada okursanız bu tür şikayetlerin sıkça yazıldığını görebilirsiniz.

 5. Merhaba regl olmama daha 2 hafta var ve ilişkiden 36 saat sonra ella kullandım. ilacı kullandıktan 5 saat sonra aşırı kanamam olmaya başladı bu normal mi?

 6. Merhaba 4 eylülde adet olmam gerekiyodu ama olmadım 6 eylülde korunmasiz ilişkiye girdim ve icime boşaldı o gün ella kullandim bir hafta sonra tekrar korumasiz ilişkiye girdim ancak bu sefer boşalma olmadi. bugün 2 ekim ama ben hala adet olmadım normal mi

  • Esra hanım ilacı kullandığınız ilk korunmasız ilişkinize ellanın etkisi olacaktır fakat ikinci ilişkiniz için risk vardır, gebelik testi yapmanızı öneririm ve ella kullanan kadınlarda adet düzensizliğide görülebilmektedir.

 7. Bir hafta içinde iki kez aldım ve bu durumda çok kalıyorum iki kez de kürtaj oldum 21 ve 24 yaşındayken bu ilaç kısırlığa yol açar mi ..

  • Öncelikle bir gebelik testi yapın Pınar hanım, diğer yorumlardada yazıldığı gibi ella adet düzensizliği yapabiliyor.

 8. İlişkiye girdikten hemen sonra ella kullandım ve hapı kullandıktan sonra 24 saat geçmeden tekrar korunmasız ilişkiye girdim hapın etkisi surer mi yani hamile kalirmiyim tekrar ella kullanmama gerek varmi

 9. Kız arkadaşımla 2 gün önce ilişkiye girdim korunmasız bir şekilde sonra ella hapı verdim hapı verdiğim içinde hemen sonra bir kez daha ilişkiye girdik korunmasız bendekide cahillik hapı verdim diye bir şey olmaz diye sonra ertesi gün bir kez daha verdim aynı hapı regl günü 8 gün geçti hala olmadı gebelik olabilir mi ?

  • Ella tableti olmaması gereken şekilde kullanmışsınız bu sebebten adet düzensizliği olmuş olabilir fakat siz yinede bir gebelik testi yapmalısınız. Ella ertesi gün hapının ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmez.

 10. Kolay gelsin nisanlimla yakinlasmamiz oldu ama iliskiye girmedik ic camasirima bosaldi ama emin olmadigim için ella kullandim regl oldum bugün 15. Gunum fakat hala ara ara kanamam oluyor ne yapmaliyim normal mi? Dogurgamliga bi zarari olur mu

  • Zeynep hanım sanırım yorumları hiç okumadınız çünkü bu tür şikayette bulunan ik kişi değilsiniz, ertesi gün hapı adet düzensiliği gibi şikayetler yapabiliyor.

 11. İlişkiden 22 saat sonra Ella kullandım kullandıktan da 9 gün sonra kahverengi akıntı geldi bu olabilir mi

 12. Kız arkadaşımla oldum ama bilmiyorum içine girdimi bosaldinmi bilmiyorum tedbir amaçlı alınırsa öyle Bir şey söz Konusu degilsede alabilirmi sorun olurmu yarın regl de olacak

 13. Merhabalar esimle ilişkiye girdikten sonra emin olmadığımız için Ella ilaç kullandı ertesi gün kanaması oldu gerçi adet dönemi ama ilaçtan mi yoksa normalde mi anlayamadık bilgilendirirseniz sevinirim…

 14. Çocuk yapmaya karar verdik sonra vazgeçtik. Ama eşim içime 5-6 kez boşaldı ilk birliktelikten yaklaşık 22-23 saat sonra ella içtim etkisi olur mu ?

 15. Mrb ben bu ilacı 10 günde 3 defa kullanmak zorunda kaldım aşırı ödem oldu yan etkilerde yazmıyor ama beni bilgilendirebilir misiniz zararı ne olur bana bunun fazla doz almanın

  • Merhaba, 10 günde 3 defa kullanma ihtiyacı duyuyorsanız neden düzenli olarak doğum kontrol ilacı kullanmıyorsunuz, yaptığınız doğru değil.

 16. Merhabalar.kız arkadaşımla ilişki yaşadık.alkollüydük çekilme yöntemini kullandım fakat çok emin değilim içine kaçırmadığımdan.bu ilacı aksak ne kadar zamanda regl olur normal zamanında mı yoksa bir kaç gün içinde kanama olur mu?

  • Kaan bey kişiden kişiye farklı yan etki gösterebileceği için net birşey söylemek doğru olmaz fakat yorumlarda bakabilirseniz size daha net fikir verecektir.

 17. 10 gün önce ilişkite girdim iki gün arayla. Erkek arkadaşım boşalmadığına emin olsa da ben tedirgin olduğumdan ella içtim ikinci gününde ve adetim gecikti ella etkisi olabilir mi

 18. Ağustos 12 de regl oldum bugün yani 31 ağustosta ilişki oldu. Hamile kalma olasılığı olur mu?ilacı 1 2 saate kadar içsem işe yarar mı

 19. Yumurtlama donemimde Iliskiye girdikten 2 gün sonra ella ilacı içtim. Toplam 5.gün kanama başladı şiddetli sancı ve yumurtalık ağrım var 3 gündür devam ediyor ara ara kanamam. Regl dönemim değil fakat,bu kanama normal mi. Hamilelik gibi bir durum söz konusu olabilir mi ?yardım lütfen

  • Tuğba hanım ella kullananlarda ara kanama gibi şikayetler nadirende olsa görülebiliyor,yorumlara bakabilirseniz bu tür şikayetle karşılaşan kişiler göreceksiniz.

 20. Ella hapini ilişkiden 7 saat sonra kullandim . erkek arkadasim emin değildi biz gene de tedbirli davranip hapi kullandim adet gününden 3 gün önce adetim oldu ama çok az oldu . hamilelik olablrmi

  • Aylin hanım ella daha çok adet gecikmesi yapıyor olsada düzensizlikte yapabilir bunun için gebelik testi yapmanız gerekiyor.

 21. İlişkimiz den 6’7 gün geçti içime boşaldımı onuda bilmiyorum hapı bugün aldım içtim şiddetli karın ağrım var adetimden 6gün geçti sizce?

 22. Erkek arkadaşımla çekilme yöntemini kullanarak ilişkiye girdikten 58 saat sonra ella hapı içtim 10 gün gecti üç gün önce adet olmam gerekiyordu fakat olmadım bunun sebebi nedir

  • Stresten veya ilaçtan kaynaklı olabilir fakat gebelik riskinide gözardı etmemek için gebelik testinide yapmanızı öneririm.

 23. Nişanlımla prezervatif sorunu yaşadık yırtık olduğu içtin içtim 1 hafta sonra aynı problemi yaşadık 7 gün arayla ella ertesi gün hapı kullanmak zorunda kaldım bir ayda iki kez kullanımı işe yararmı ve benim adetim üstünde etkisi ne olur

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM