Erken Gebelik ( Hamilelik ) Belirtileri

geberesimErken Gebelik ( Hamilelik )
Erken hamilelik hakkında birçok sorular! Ne zaman başlar, nasıl anlaşılır, en sık yaşanan belirtileri nelerdir? İşte tüm bu soruların cevapları!
İlk önce düzenli olan adet gecikmesi olmadan hamile kalamayacağınızı bilmeniz gerekir bazı kadınların âdeti gelse de normal geçirdiği gün kadar gelmez ya da yoğun olarak gelmez kesilir. Normalde 4 ve ya 5 hafta içinde görülen belirtiler erken gebelik durumunda yarıya iner 1 buçuk 2 haftada görülmeye başlar, bu esnada bebek tahmini 1 aylık olabilir.
Kimi kadınlarda erken gebelik belirtisi olarak kramplı ağrı, leke gibi görülen kanama olabilir, kokulara karşı aşırı hassasiyet meydana gelir, tiksinme olabilir, bazı erken hamileliklerde aş erme çokça görülen belirtilerdendir. Sabahları uyandığınızda mide bulantısı ve kusma olur, bu durum halsizliğe yol açar, vücut hep uyumak ister. Belinizde hafif bir ağrı olabilir tedirgin olmanıza gerek yoktur, baş ağrısı ya da dönmesi de erken gebelik belirtilerindendir.
Bu gebeliklerde en çok görülen belirti göğüslerde meydana gelir. Göğüslerdeki kahverengi halka koyulaşır, vücuttaki koyulaşan göbek çevresi ve koltuk altındaki renklerde erken hamilelik belirtilerinin en çok görülenidir. Bazı kadınlarda yüzde lekelenmeler oluşur alın bölgesi ve yanaklarda oluşur.
En son olarak çamaşırınızda görebileceğiniz akıntılar, bu akıntılar genelde yumurta akı kıvamında yoğun renksiz ve kokusuz olur, vajinal akıntılardaki artışta belirtiler arasındadır.
Acaba hamile miyim değimliyim diye tereddüt ediyorsanız en kısa zamanda doktorunuza başvurun.
Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ?
geberesim2Gebe olduğunuza şüphemi ediyorsunuz? Dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var eğer bu belirtiler sizde varsa hamile olduğunuza işaret olabilir.
Gebelik belirtileri ilk başlarda vücutta halsizlik ve yorgunluk olarak başlar. Son gördüğünüz adetten 5 hafta sonra adettiniz gelmediyse kasıklarınızda ağrı ve bulantı olmaya başlarsa hamilelik olabilir.
Göğüsler de hamile olduğunuz zaman değişkenlik gösterecektir, büyüme ve halkalarda renk değişimleri, büyüme haricinde ki şişkinlikler yaşanabilir, tabii ki bu durum kişiden kişiye değişebilir vücut yapısına göre hamilelik farklı olabiliyor. Bazıları Gebelik belirtileri yaşamadan hamileliğini geçirebiliyor, vücut bu belirtileri bazen hamile olmadan da yapabiliyor, kanamanız kesilmeden bu belirtileri vücudunuzda tespit etseniz bile hamile kaldığınızdan emin olmayın.
Hamilelikte bu belirtilerin gözlenmesi için düzenli gelen âdetinizin kesildikten tahmini 4 ya da 5 hafta sonra görülür. Hamile kalınması için yumurtlama dönemini bilmeniz gerekir 1 hafta öncesi ya da 1 hafta sonrası içinde birkaç kez ilişkiye girilir, yumurtlama döneminizi bilmiyorsanız; karın bölgenizde sanki baloncuk patlar gibi olur ve kimi vücutta hafif ağrı yapar bu zamanda ilişkiye girmeniz hamile kalmanızı kesinleştirir. Birçok kişi ilişki sonrasında hemen belirtilerin olmasını bekler bu yanlış bir düşüncedir en az 3 hafta beklemeniz gerekir. Kişilerin yapısına göre bazen bu süre 7 haftayı bulur. Âdetiniz geciktiğinde belirtiler başladıysa kesin sonuç için doktorunuza başvurun idrar tahlili ya da kan tahlili isteyin, bazen eczanelerden alınan test çubukları bile yanlış sonuç verebiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

395 yorum

 1. Meraba benim 2 gun adeti mgecti cok fazla beyaz sut kivaminda akintim var tam adrt gunumde karin kasik agrisindan olecektim ondan oncede hafif hafif agri yapiyordu tam adet oldum dive lavonoya gidiyorum ama beyaz akinti oldugunu goruyorum ben yumurtlama gunumdede cok agri yasadim tam ogunde ve ondanxoncede beraber olduk acaba hamilemiyim

  • Ayşe hanım vaginal enfeksiyon geçirme ihtimalinize kaşı doktora gitmenizi öneririm, o sırada gebelik ile ilgilide net bilgi alabilirsiniz.

 2. Merhaba 9yildir pirazarvatile korunuyordum bi kaza oldu 10 saatgecikmeyle ella hapini kulladim adetimede birhafta var korkuyorum aceba hamilemiyimdir lütven beni aydinlatirmisiniz ara karin agrimda oluyor tesekkur

 3. Merhaba benim adetim beş gün geçti 1 yıldır evliyim korunmasız ilişkilerim oluyor ama gebelik hiç olmadı bu ay adetşm gecikti hafif baş dönmem bulantı var belim çok ağrıyor hamile olabilirmiyim

  • Hava hanım eğer hanhangi bir stres veya sıkıntıya bağlı gecikme değil ise gebelik olabilir, sabah ilk idrarla test yapmalısınız.

 4. Nisanlimla olişkiye girdim. Ilsikiden hemen sonra ertesi gün hapı attım ama adetime 3 gün vardi. Hâlâ daha olmadım 10. Günümdeyim. Idrar testi negatif cıktı. Normalde adetim düzenlidir. Gebe olma ihtimalim nedir?

 5. Merhaba,en son adet baslangicim 6 Kasımdı. Normalde bugün olmam gerekiyordu. Olmadım. Arada bi çok nadir sancım oluyor. Ve cok fazla beyaz akıntım var. Sadece bir gün geçmesine rağmen garip hissediyorum. Sizce durum nedir ? Bilgi verebilir misiniz ?

 6. Merhaba hocam adetim 3 gün geçikti nadir ara ara sancı oluyor kasıklarımda ve belimde bu normalmidir ve ilk defa böyle bir geçikme yaşıyorum düzenli adet gecırdım bu zamana denk evliyim farklı sebepler de olabilir mi

  • Gülsen hanım daha önce adet gecikmeleriniz olmuyorsa ve bu dönemde stres ve sıkıntı gibi adetinizin gecikmesine sebeb olacak bir durumunuz olmadıysa bir gebelik testi yapmanızı öneririm.

 7. Merhaba benim adetim 5gündür gecikti bunla beraber beyaz akıntım var ve ishalim de karnımda arılar var sol alt taraf yumurtalık gibi geliyor bana bula gıda var ama böyle farklı farklı zamanda oluyor sizce gebemiyim

  • Özlem hanım daha önceki adetlerinizde bu tür gecikmeler oluyormuydu ? bu dönemde strese bağlı gecikme olma ihtimalinide aklınızda bulundurun ve ilk fırsatta bir gebelik testi yapmalısınız.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM