KOAH Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

KOAH Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

koahKOAH Nedir ? KOAH Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir ?

KOAH, açılımı koroner obstruktif akciğer hastalığı olan bir hastalıktır. Akciğerimizin en küçük parçası olan ve kanın oksijenlenmesini sağlayan alveollerin genişlemesi nedeni ile oluşan bir hastalıktır. Nefes alıp vermede zorluk, aldığımız nefesin yetmemesi hissi gibi belirtiler yaratır geri dönüşümsüz ve tedavisizdir. Kronik bronşit ise yine akciğer hava yolları olan broşların iltihaplanmasıdır. Uzun süreli öksürük nöbetleri ve balgam la kendini gösterir. KOAH hastalığı bronşit ve amfizem hastalıklarının aynı anda olması ile ortaya çıkar.

KOAH hastalığı tedavisi hastalığı geriletmez veya tamamen silmez sadece hastanın hayat kalitesini yükseltmek veya hastalığın ilerlemesi için uygulanır. Maalesef hala KOAH hastalığının tamamen tedavisi yoktur. Hastalığın en başlıca nedeni sigara olduğu için hastanın sigarayı bırakması ve pasif içici olarak bile etkisinde kalmaması gerekmektedir. Sigara içmediği halde uzun süre yoğun bir şekilde sigara dumanına maruz kalmak bile akciğer hastalığına maruz kalmak sadece KOAH değil bütün akciğer hastalıklarına maruz kalabilir.

Koah Nasıl Tedavi Edilir ?

Tedavi olarak kesin tedaviler olmasa da hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için alınabilecek önlemleri de vardır. Bunlar;

o Sigara içmenin bırakılması ve pasif içici olarak bile sigaraya maruz kalmanın kontrolü

o Tedaviyi düzenli ve uzun süreli adım atlamadan takip etmek

o Ani başlayan öksürük ve hastalık atakların tedavisi

Hastalığın atıklarının tedavisi için akciğerlerin ve bronşların açılması rahatlaması için uygulanan ilaçlar alınmalı tabi ki bu bir uzman tarafından yönlendirilmeli ve uygulanmalıdır. Bu ilaçlar atak zamanı hastayı rahatlatabileceği gibi atak öncesi de atak olmaması için de uygulanabilir. Aşırı asabiyet ve duygusal travmalar da hastalıkla ilgili olumsuz yönde etki edeceği için hastanın psikolojik olarak da konfor sağlanmış olması tedavi döneminde hastayı ve tedaviye olumlu etkide bulunur.

KOAH2

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar