Reflü Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Reflü Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

reflüReflü Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Mide asidi ve mide içeriğinin mide kapağı veya özafagus un anatomik ve fizyolojik bozukluklarına bağlı olarak yemek borusuna yani özafagusa geri kaçması ile oluşan reflü hastalığı, belirti olarak sırtın göğüs arkasında kalan bölümde, boğazda ağrı ve yanma olarak belirir. Hasta devamlı tutulmuş gibi bir sırt ağrısı, boğazda gıcık hissi, gece uykusundan uyandıran öksürük ve boğulma hissi nöbetleri, geğirme, hazımsızlık sorunları, ağızda acı ve ekşi tat, ağıza suların gelmesi buna bağlı olarak da ağız da sürekli kötü koku, diş çürükleri, farenjit, ses kısıklığı gibi belirtilerle yaşayabilir. Kusarken yutmuş ve geri gitmiş gibi bir duygu ile gün içerisinde ya da gece yatarken rahatsızlık duyabilir.

Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi olarak öncelikle hastanın yaşam tarzı ile ilgili kendince yapmaları gerekenlerde vardır. Reflü hastalığına sahip kişi yatarken başına yüksek bir yastık koymak gibi basit bir önlemle de mide sıvısının geri gelmesini engelleyebilir. Özellikle akşam saatlerinde yenen yiyeceklerin hazmı kolay yiyeceklerden seçmesi, asitli ve kafein içeren içeceklerden kaçmak, yatma ve yemek arasında en az üç saat gibi bir ara vermek, korse ve dar kıyafetlerden uzak durmak, yemek öğünlerinde az ve sık yemek, tedavi sürecinde mümkünde mide asit artıcı ilaçlardan uzak durmak hastanın kendi başına alabileceği önlemlerdendir. Uzman bir hekime danışarak alınan mide koruyucu ve mide asidi düzenleyiciler de hastalık döneminde tedavi, olarak kullanılır.

Reflü hastalığı uzun vadede ilaçlar ve alınan önlemler ile düzelmedi veya ilerlemeye devam ettiyse cerrahi müdahale de uygulanır. Özafagusa bağlı olan mide kapağı açıklığı veya genişlemesi düzeltilebilir. Mide fıtığı ve reflü hastalığında bu yolla hastalar ameliyat edilebilir. Cerrahi işleme rağmen tekrarlayan reflü hastalıklarında mide sıvısının geri kaçmasını engelleyen mide kapağı nakli ve onarımı yapılabilir.

reflü2

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar