S.T.R. Adında Üç Test Felcin Tanımlanmasında Etkilidir

S.T.R. Adında Üç Test Felcin Tanımlanmasında Etkilidir

S.T.R. ADINDA ÜÇ TEST FELCİN TANIMLANMASINDA ETKİLİDİR

Aşağıdaki yazıyı okuduğunuzda yalnızca 1 dakikanızı alacaktır. Yazıyı paylaştığınızda ise birçok hayatlar kurtarılmaktadır.

Ayşe barbekü yapılırken ayakları takıldı ve düştü. Sonra Ayşe yi temizlediler. Bu olaydan sonra da Ayşe akşamın geri kalanını eğlenceli bir şekilde geçirdi. Daha sonra ayşenin kocası telefonla arayarak eşinin hastaneye kaldırıldığını söyledi. Ardından da Ayşe akşam saat 6.00 da vefat etti. Sebebi ise barbekü yaparken felçlik geçirmiş olmasıydı. Şayet felcin ne demek olduğunu bilselerdi belki de Ayşe aramızda yaşıyor olacaktı. Kimisi felçten ölüyor kimisi de ölmüyor ama g eğer hayata çaresiz bakıyor. Bir uzman nörolog felcin başladığı dakikalarda 3 saat içerisinde müdahale edilirse felcin etkisinin tamamen geri çevrileceğini söylüyor.

Felcin tanımlanması, teşhis edilmesi ve 3 saat içerisinde medikal müdahale edilmesi felcin püf noktasını oluşturmaktadır.

Felcin tanımlanmasına üç test s.t.r.
Bazen felcin kaynağını bulmak zordur. Felcin ne olduğunu bilmemek felaket bir şeydir. Felcin semptomlarını yakınındaki kişiler tarafından teşhis edilmezse beyinde ciddi derece de hasarlar oluşturabilir. Doktorlar bir araştırma yaparak yakınındaki kişilere üç basit soru sorarak felci teşhis edebileceklerini söylemektedir.

S  felçli kişinin gülümsemesini söyleyin.(Smile)
T  basit cümleler kurulması söylenir (Talk)
R  her iki kolun kalkmasını söyleyin (Raise)

Şayet hasta bu üçünden birisini yapmakta zorlanıyorsa acil ambulans çağırarak bu sebepleri görevli hemşirelere söyleyin.

Dikkat: felçlinin bir başka işareti ise hastaya dilini çıkartmasını söyleyin, şayet dil kıvrılmışsa veya yana kaymışsa bu felçliğin işaretidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
beyin felçi felç

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar