Uykusuzluğa Ne İyi Gelir ?

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir ?

uykuUykusuzluğa Ne İyi Gelir ?

Uykusuzluk basit diye görülen fakat insanın sosyal, iş ve aile hayatını etkileyen uzun süreli olduğu zaman psikolojik ve fiziksel hastalıkların başlıca nedeni olabilir. Uykusuzluğu iyi gelecek birçok bitki doğanın bünyesinde fakat uzun süreli kullanımlarının da yan etkisi olacağından dolayı mutlaka bir uzmana danışmak gerekmektedir. Sonuçta her şeyin azı da çoğu zararlıdır.

Günün aydınlık saatlerinde gece rahat uyumak için yapmamız gereken bazı hazırlıklarda uykusuzluğumuza önlem amaçlı uygulanabilir. Gündüz saatlerinde enerji veren atıştırmalıklar ve kafein gibi uyarıcı etkisi olan gıdalar tüketmemek, her akşam uykumuz olmasa bile aynı saatlerde yatağa girmek, gün içerisinde uyumamak, gündüz saatlerinde yorulmamızı sağlayacak egzersiz ve akşam yatarken kitap okumak gibi kişisel tedbirler alabiliriz.

İlaç içmek yerine doğal tedavileri tercih etmek istiyorsanız. Akşam saatlerinde içeceğiniz bitki çayları da uykuya geçmenizi kolaylaştırır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir nokta da yatmadan en az bir saat önce içmenizdir yoksa sıvı alımında gece tuvalet ihtiyacınız için uykuya dalmayı sağlasanız bile uykunuz bölünebilecektir. Bitki çaylarının ortak noktası sedatif ve analjezik etkilerinin olmasıdır. Kas ağrılarına kuşku ve korku gibi duyguların baş edilmesinde de kolaylık sağlarlar. Çaylara örnek verecek olursak;

Çarkıfelek Çayı: Alkol içeren içecekler ve psikiyatri ilaçları ile aynı anda kullanılmaları tavsiye edilmelidir. Çayın sakinleştirici ve ağrıyı hafifletici özelliği vardır.

Kediotu Çayı: Kadınların özel günlerindeki sancılarına, ağrı, kaygı, kramplar nedeniyle yaşanan uykusuzluk için kullanılabilir. Kedi otu çayı heyecan duygusuna neden olarak uykuyu da kaçırabilir.

Şerbetçiotu Çayı: Sakinleştirici ve ağrı kesici etkisi vardır. Depresyonda olanlar ve hamilelerde tavsiye edilmez. Papatya çayı ile de karıştırılarak da kullanılabilir.

  Papatya Çayı: Kas ağrılarını hafifletir, ağrı kesici ve antiseptiktir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar