Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

yasminYasmin Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

Doğum kontrol ilaçları arasında en çok bilinen ve en sık tercih edilen ilaçlardan birisi de Yasmin ilacıdır. Yasmin doğum kontrol hapı sadece gebelik önleyici olarak değil aynı zamanda hormonlara bağlı olarak meydana gelen su tutmalarının da önüne geçilmesi için kullanılmaktadır. Aynı şekilde düzensiz olarak adet gören kişilerin veya aşırı adet kanaması olan kişilerin de Yasmin doğum kontrol hapı ile düzenli bir adet dönemi elde ettikleri görülmüştür.

Bazı durumlarda Yasmin doğum kontrol hapının kullanımı risk taşıyabilmektedir. Doğum kontrol hapını ilk kez kullanacaksanız yaşınızın bu ilaçlar için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. Menopoz döneminin içinde olan kişilerin doğum kontrol hapı kullanmasının önerilmemesi aynı şekilde adet olmayan kişilerde de önerilmemektedir.

Aileden kaynaklı olarak meydana gelen kronik bir rahatsızlığınız var ise doğum kontrol hapının kullanılması çeşitli hastalıkların ilerleme süresini ilerletebilmektedir.

Obezite ile savaşan kişilerin gebelikten korunması için ilaç kullanımının doktor kontrolünde alınması daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Uygun görülmediği takdirde obez olan kişiler için farklı doğum kontrol yöntemleri önerilmektedir.

Yine aynı şekilde anemi ve kansızlık rahatsızlığı olan kişilerde de doğum kontrol haplarının kullanımı tansiyon dengesini hızlı bir şekilde etkileyeceği için kullanımının doktor kontrolünde yapılması ve genellikle bu rahatsızlıklara sahip olan kişilerin doğum kontrol hapını kullanmaması gerekmektedir.

Farklı rahatsızlıklar sebebi ile ilaç kullanmakta olan kişilerin kullanmakta oldukları ilaçlar ile birlikte en uygun olan doğum kontrol ilacının seçilmesinde doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Yasmin doğum kontrol ilacının yan etkileri:

-bu ilacı kullanan kişilerin yaşadığı en sık yan etkilerden birisi de mide bulantısıdır. Sıklıkla yaşadığınız mide bulantıları kusma olarak yaşanmaya başladığında ilaca karşın alerjiniz olduğu düşüncesi ile doktorunuza danışmanız daha uygun olacaktır.

-baş ağrılarının sıklıkla meydana gelmesi Yasmin doğum kontrol hapının yan etkileri arasında yer almaktadır.

-uzun süredir kullanılan Yasmin doğum kontrol hapının en belirgin yan etkisinden birisi de yüz bölgesinde meydana gelen lekelerdir. Adet düzenleme için kullanıldığında ise gelebilecek yan etkilerin başında da hızlı bir elde oluşan ve adet dönemi dışında da meydana gelen akne oluşumudur.

Fiyatı : 26.42 TL

yasmin

Sosyal Medyada Paylaşın:

451 yorum

 1. 12 yaşındaki kizimda uzun süren adet kanaması ve büyük parcalar gelmesi sonucu doktor bu ilaca başladı ilk hafta günde 2 adet sonraki hafta hergun 1 adet 21 gün kullan 7 gün ara ver sonraki kutularda hergun 1 devam et 3 ay sonra kontrol dedi bu ilac bir andami 2 adet verilecek yoksa sabah akşam mi verilecek 2 ci haptan 2 saat sonra karin ağrısiyla uyandi ve kustu yavrum endiseliyim bu çocuğa bu ilac uygunmu cocuguma zarari olurmu acil acil yardım lütfen

 2. Mrb adet ağrımdan dolayı doktor bana bu hapı verdi bir süre dır kullanıyorum fakat 2 gun içmeyi unuttum adet dönemime 16 gün var ama adet oldum neden bu şekil oldu yardımcı olabilirmisiniz

  • Kervan hanım bu yasmindende kaynaklı olabilir veya normal baş ağrısı ilaca denk gelmişte olabilir bunu kullandıkça süreçte öğrenebilirsiniz fakat doktorunuzlada görüşmenizi öneririm.

 3. Sevgimle ilişkiye girdik prezervatif kullandık ama yırtık çıktı bunuda içime boşaldıktan sonra farkettik yarım saat yada bi saat sonra eczaneden yasmin doğum kontrol hapı aldık iki gündür içiyorum sizce işe yarar mı yararsa nasıl anlarım

  • Buse hanım doğum kontrol ilaçları korunmasız ilişkiden sonra içildiğinde bir etkisi olmaz, doğum kontrol ilaçlarını düzenli bir şekilde hergün kullandığınızda etki gösterir.

 4. Merhabalar adetim her ay gecikiyor bekarim ilk günüm çok sancılı geçiyor doktora gittim ultrasonda baktı ve kan tahlili yaptı bana yasmin halini verdi fakat çevredeki insanlar bana aşırı kilo ve kıllanma yaptığını söyledi vucudum bubtur şeylere yatkın sumimdi yasmini kullanıp kullanmamakta kararsizim ne yapmalıyım

 5. Merhaba banada doktorum adetimin ilk günü başlamam gerektigini söyledi başladım ilaca bugün 10gün oldu 10gundur içiyorum adetimin bitmesi gerekirken leke şeklinde devam edıyor bugün doktara gittim baba ilacı 2tane ıcmemi söyledi kanama bitinceye kadar snra tekrar 1taneye dönersin dedi ama ben 2tane içmeye korkuyorum ne yapmalıyım

 6. Doktorum bana Yasmin kullanmamı önerdi tüp bebek tedavisine başlıcam adet olmam icin ilac 21 günlük ya bugün normalde bitmis olması gerekiyordu ama ben 2 gün içmeyi unuttum acaba bugün 21. Günüm ama 2 gün içmediğim 19 gün ilac içmiş oluyorum o iki günlük kalan ilaçlarımı icsem bu sefer 21 günlük ilacı 23 günde içmiş olucam ben bu kalan iki günlük ilacımı içim mi kaldın mı ona karar veremiyorum yardımcı olur Musunuz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM