Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

yazzYazz Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

Doğum kontrol hapı olarak kullanılan Yazz 24+4 ilacı gebeliğe karşın önlem olarak alınmaktadır. Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzun kan basıncınızı ve tansiyonunuz ilaç kullanımına bağlı olarak düzenli olarak kontrol etmesi gerekmektedir. Oldukça yüksek bir koruma özelliğine sahip olan bu ilacı özellikle doktor kontrolünde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yazz doğum kontrol hapının en belirgin olumsuzluklarından birisi de sol kolda meydana gelebilecek ağrılar ve uyuşmalardır. Bu gibi etkilerin daha hızlı bir şekilde ortaya çıkmasındaki en büyük sebeplerden birisi de bu ağrıları tetikleyecek farklı bir hastalığınız olduğu içindir.

Böbrek yetersizliği gibi şikâyetleriniz var ise doğum kontrol hapının kullanımı önerilmemektedir. Bu gibi rahatsızlıklara sahip olan kişiler için farklı doğum kontrol yöntemleri önerilmektedir.

Yazz doğum kontrol hapını kullanmaya başladığınızda ve daha öncesinde herhangi bir rahatsızlığınız yok ise o zaman ilaç içeriğinde bulunan maddelere karşın bir alerjinizin olduğu söylenebilir. Bu gibi durumlarda ilaç kullanımın üstüne gidilmemesi ya da ilacın birden bırakılmaması gerekmektedir. Aksine gerekli teşhisin ve sorunun asıl sebebinin belirlenmesi için doktorunuz ile birlikte doğum kontrol ilacınıza devam edip etmeyeceğinizi belirleyebilirsiniz.

Eğer sigara kullanıyorsanız, alkol tüketimi yapıyorsanız ve bununla birlikte aşırı kilo sorunu da yaşıyorsanız kesinlikle doğum kontrol hapının yan etkilerinden daha hızlı ve olumsuz şekilde etkilenebilirsiniz.

Varis sorunu yaşayan kişilerde de düzenli olarak muayene olmak şartı ile doğum kontrol hapı kullanım için önerilmemektedir.

Yazz doğum kontrol hapının yan etkileri:

-kanda pıhtılaşma sorununun yaşanması
-yaraların daha uzun sürede iyileşmesi ve kapanmaması
-cinsel anlamda yaşanabilecek isteksizlik ve bu sorunun uzun süreli hap kullanımda daha ileri boyutlara  ulaşması
-sivilce oluşumunda hızlanma ve bunun yanı sıra ciltte meydana gelen kaşıntılar ve deri dökülmeleri
-vücutta meydana gelebilecek kuruluk düzeyinin artış göstermesi
-sürekli hissedilen yorgunluk hissi ve sürekli meydana gelen uyuma istediğine karşın vücudunun  dinlememesi

Fiyatı : 29.65 TL

yazz

Sosyal Medyada Paylaşın:

190 yorum

 1. Iyi akşamlar ben yaaz kulaniyordum reglimin 1 gününde başladım aynı gün boğaz enfeksiyonu geçirdim doktor nurufen verdi reglimin 2 gün sürdü normalde 6 sürer sordum doktora nurufen keser dedi normal dedi yaaz devam ettim ama yaaz ın 9 günü tekrar regli oldum yazı bıraktım şimdi kasiklarda ve belimde ağrı var göbek te şişlik ve sancı çekiyorum acaba yaaz la bir ilgisi varmı reglim biteli 1 hafta oldu yarım bıraktım regli olunca

  • Arzuhan hanım adet gördükten sonra tekrar hastalanmanız beklenmedik birşey fakat ilk defamı doğum kontrol ilacı kullanıyorsunuz ?

 2. İyi günler ben doğum kontrol hapı kullanıyorum migrogina ama onu 5 ay dir kullanmıyorum sağlık ocağını. Verdiği ilacı kullandım oda bende 65 den 74 çıktım kilo unutkanlık yaptı benim ben migrogina kullanırken yan etki görmedim ama onu kullanmayı bıraktığım için pişman oldum kansızlık ve b12 eksikliği var bende bu durumda ben tekrar migrogina kullansam bana. Eski bir zararı olurmu ama 1 ay ara vermek istiyorum dinlenmek istiyorum
  1.5 yıl kullandım onu
  Sağlık ocagindakini ise 5 ay kullandım resmen sistim ne yapacağımı şaşırdım
  Kansızlık ve sürekli tekrarlayan b12 olduğu için doğum kontrol ilacı kullansammi kullanmasammi kararsız kaldım sprail de taktiramiyorum aşırı sancı ve bende kayma yapıyor çıkıyor ne yapacağımı şaşırdım bana bir bilgi verin lütfen

  • Oya hanım sizin takibinizi yapan kadın hastalıkları doktorunuza gitmelisiniz ve buradan yazdıklarınızı ona güzelce anlatırsanız muayene ve tahlil sonuçlarına göre onun önereceği ialçlar kullanmanız en doğrusu olur.

 3. Merhabalar adet düzensizliğim için verdi doktor ilacı fakat sigara kullanıyorum azaltmamı onerdi normaldede cok ıcen bırı degılım ciddi yan etkileri olurmu mutlaka bırakmakmı gerekiyor?

  • Büşra hanım öncelikle hiç sigara kullanmasak sağlığımız açısından doğru biliyorsunuz dimi, ilaçla birlikte ne yan etki gösterir bu bünyeden bünyeye farklı reaksiyon göstereceği için denemeden anlayamazsınız.

 4. Merhabalar.1 hafta sonra tatile gidicem ve regl zamanima denk geliyor tatilimin mahvolmasini istemiyorum doktora gittim yazz ilacını al dedi açıklama yapmadı.benim ne zaman içmem gerekiyor yardımcı olur musunuZ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM