Yüksek Ateş Nedir ?

Yüksek Ateş Nedir ?

atesÇocuklarda Ateş Yükselmesi

Çocuklarımız bizlerin hayattaki en değerli varlıklarıdır. Aniden yükselen ateş durumlarına karşı önceden hazırlıklı olmak ve ateşli anlarda ne yapılmalı veya ne yapılmamalıdır gibi konuları bilmek ve ilk müdahaleyi doğru bir şekilde yapmak gereklidir. Ardından duruma göre bir hekime başvurulabilirsiniz.

Yüksek Ateş Nedir?

Ateş, vücudumuzun normal ısı düzeyinin üzerine çıkmasıyla oluşur. Ateş yükselmesi bir hastalık durumu değildir. Sadece vücut üzerinde bulunan zararlı enfeksiyona karşı savaşma durumudur.

Özellikle akşam saatlerinde vücut ısısı yükselir. Ateşli çocuklarda popo en yüksek ısı değerini gösterirken ağız orta ve koltuk altı ise en düşük değeri verir.

Çocukların ateşli olduğu durumlarda ebeveynlerin yapmış olduğu Ateş ölçme olayı ve değerlendirilmesi büyük önem arz eder. Yanlış yöntemlerle ve yanlış noktalardan yapılan ölçümler ateşin derecesini ölçme konusunda yanlış sonuçlara sürükler. Tekrar tekrar ateş ölçme alışkanlığından vazgeçilmelidir. Ateşi yükselen çocuklar üşür, titrer, halsiz ve bitkin bir tavır sergiler. Ateş yükselmesi durumlarda çocukların beslenme düzenleri bozulur ve iştahsızlık oluşur. Cilt rengi pembeleşen çocuğun ateşi artarken terleyen çocuklarda ise ateş düşüşü gerçekleşir.

Çocuklarda ateş yükselmesi bir hastalığın belirtisidir. Çok yüksek ateş ( 41 dereceyi bulan) durumlarında beyin üzerinde hasar oluşmaya başlar ve çocuğun ileriki yaşantısına sağlıksız olarak devam etmesine neden olabilir.

Tüm bunlara mahal vermemek adına en değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza karşı gereken önemi vererek ateş nedir, neden yükselir, yükseldiğinde ne yapılmalıdır veya ne yapılmamalıdır gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar